Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Mocne wejście Politechniki Wrocławskiej do półfinału konkursu Mars Colony Prize Competition

Źródło ilustracji: pwr.edu.pl
Źródło ilustracji: pwr.edu.pl

Dwadzieścia pięć zespołów spośród setki z całego świata zakwalifikowało się do półfinału konkursu organizowanego przez Mars Society, w którym zadaniem było zaprojektowane bazy marsjańskiej dla tysiąca osób. W tym gronie są aż dwie grupy studentów Politechniki Wrocławskiej.

Wśród półfinalistów są zespoły z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Polski, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii i Izraela. Wszystkie zostaną zaproszone do przygotowania opisów swoich projektów, które będą opublikowane w książce „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet” („Marsjańskie kolonie: Plany zasiedlenia Czerwonej Planety”).

Zgłoszone do konkursu projekty zostały podzielone na pięć grup po 20. Do każdej z nich przyporządkowano dwóch sędziów, którzy analizowali zaproponowane rozwiązania. Półfinaliści to najlepsze zespoły z każdej z tych grup.

Zakwalifikowanym do półfinału projektom przyjrzą się już wszyscy sędziowie, by razem wybrać od ośmiu do dziesięciu finalistów konkursu. Zaproszą ich na Mars Society Convention organizowane w październiku na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Tam projektanci kolonii będą mieli okazję do osobistego zaprezentowania swoich rozwiązań i odpowiedzi na pytania jurorów. Najlepsi zostaną nagrodzeni 10 tys. dolarów. Za drugie miejsce w konkursie przewidziano 5 tys. dolarów, a za trzecie 2,5 tys. dolarów.

Samowystarczalna kolonia żyjąca z eksportu i turystyki

Uczestnicy Mars Colony Prize Competition musieli stworzyć projekt samowystarczalnej kolonii marsjańskiej dla tysiąca osób. Powinna ona importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie produkować towary na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Zgodnie z założeniami konkursu kolonia sama wytwarza jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak materiały budowlane potrzebne do jej stopniowego rozbudowywania się. Samowystarczalność oznacza także, że w bazie trwa nieustanna produkcja m.in. energii, ubrań, pojazdów, maszyn i wielu produktów codziennego użytku – jak w typowym ziemskim mieście.

Projektanci musieli wziąć pod uwagę wiele ograniczeń wynikających z warunków panujących na Czerwonej Planecie – jak choćby mniejsza żyzność marsjańskiej gleby w porównaniu do ziemskiej czy wahania temperatur od minus 140 st. C. do nawet plus 30. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii mają jednak pomagać roboty i sztuczna inteligencja.

Za swoje opracowania uczestnicy konkursu mogli zdobyć sto punktów. Najwięcej (40) za projekt techniczny i opis, jakie systemy zostaną wykorzystane w kolonii i jak będą działały. 30 punktów to pula za kwestie związane z ekonomią i samowystarczalnością bazy. Po 10 punktów Mars Society przyznawał za rozwiązania dotyczące zagadnień społecznych i kulturalnych, politycznych i organizacyjnych oraz za estetykę kolonii – która jest ważna m.in. dlatego, że kolonia ma zarabiać także na ziemskich turystach.

Organizator postawił przed projektantami bardzo konkretne pytania – m.in. jak powinno wyglądać marsjańskie społeczeństwo? W jaki sposób – biorąc pod uwagę „świeży start” życia na Marsie – może być ono lepsze od życia na Ziemi? Czy też: w jaki sposób kolonia ma sobą zarządzać? Na wszystkie te pytania i techniczne wyzwania uczestnicy konkursu mieli odpowiedzieć projektami opisanymi na zaledwie 20 stronach.

Dwa zespoły z Polski, oba nasze

Wśród 25 półfinalistów konkursu są aż dwa zespoły z Polski i oba tworzą reprezentanci Politechniki Wrocławskiej. Szansę na finał mają projekty: „Ideacity” – nad którym pracowali studenci Justyna Pelc, Beata Suścicka, Magdalena Kubajewska, Piotr Torchała i Andrzej Reinke – oraz „Twardowsky”, będący efektem współpracy studentów i doktorantów skupionych wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab.

„Twardowsky’iego” opracowali Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik.

Lista wszystkich półfinalistów na stronie organizatora konkursu – Mars Society.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!