Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Nocne niebo tonące w sztucznym świetle. PTA przypomina o realnym problemie

Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]
Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]

Na okoliczność obchodzonego 16 maja Międzynarodowego Dnia Światła, Polskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z redakcją miesięcznika „Dzikie Życie” postanowiły szerzej udostępnić wydaną w 2019 roku polską wersję opracowania o ochronie nocnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Materiał ukazał się ostatnio jako załącznik do numeru 5/2021 wspomnianego czasopisma - jest przy tym nadal dostępny jako samodzielne opracowanie, udostępnionej za darmo w wersji elektronicznej na stronie internetowej PTA.

Opracowanie pod tytułem „Zanieczyszczenie światłem” zawiera wyjaśnienie problemu oraz wskazówki, jak można w prosty sposób ograniczyć negatywne skutki tego niepożądanego zjawiska. Kilkunastostronicowa wersja drukowana została przygotowana m.in. dla prenumeratorów pisma „Dzikie Życia”, jako bezpłatny dodatek do numeru 5/2021. Dodatkowo w numerze zawarto tematyczny artykuł pt. „Dark Sky Community sposobem na ocalenie nocy?” autorstwa Natalii Krzeszowiak i Piotra Nawalkowskiego ze Stowarzyszenia Polaris OPP.

Jak podkreślają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, ochrona naturalnego ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem to coraz większy problem dla ludzkości. "Sprawa nie dotyczy jedynie astronomii, czy ekologii, ale ma wpływ na całe społeczeństwo i nasze otoczenie, a nieprawidłowo zastosowane oświetlenie w różnych miejscach to marnotrawienie sporych kwot pieniężnych i niepotrzebne koszty finansowe dla miast czy gmin" - podkreślają specjaliści PTA. Niejednokrotnie spotykanym przykładem generowania tego problemu jest oświetlenie uliczne i w strefach zurbanizowanych, które zamiast skupiać się jedynie na pasmach ulic oraz chodników, emituje światło dookólnie, także w pionie.

Broszura „Zanieczyszczenie światłem” to polska wersja opracowania pt. „Light Pollution” przygotowanego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną z okazji Międzynarodowego Roku Światła 2015. W 2019 roku Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Stowarzyszenie Polaris OPP wydały je w Polsce w wersji drukowanej i elektronicznej. Publikacja była m.in. dołączona jako dodatek do „Uranii – Postępów Astronomii” nr 5/2019, przekazywana nauczycielom w ramach projektu „Wizyty astronomów w szkołach”, a także szeroko dystrybuowana przy współpracy z partnerami – instytutami astronomicznymi i planetariami oraz Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii (PTMA).

Wersję elektroniczną publikacji można pobrać w formie pliku PDF ze strony PTA, a także znaleźć w systemach dystrybucji e-booków Google Play i Legimi.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne  (PTA) to stowarzyszenie zrzeszające zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku, a obecnie liczy blisko 300 członków. Jest stowarzyszeniem naukowym, ale prowadzi także liczne projekty w zakresie edukacji i popularyzacji astronomii.

Miesięcznik „Dzikie Życie” jest poświęcony ekologii i ochronie środowiska. Ukazuje się od 1994 roku. Jego wydawcą jest stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!