Reklama

NAUKA I EDUKACJA

PAK zaprasza na spotkanie SpaceTech Made in Poland w Krakowie

Ilustracja: Krakowski Park Technologiczny
Ilustracja: Krakowski Park Technologiczny

Polska Agencja Kosmiczna zaprasza osoby działające w branży SpaceTech oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką na spotkanie w gronie ekspertów i praktyków szeroko pojętego sektora kosmicznego. Wspólna debata będzie możliwością wymiany poglądów i analizy przyszłości polskiego sektora kosmicznego. Polską Agencję Kosmiczną na spotkaniu będzie reprezentował Maciej Misiura, dyrektor departamentu Krajowego Programu Kosmicznego.

Gośćmi panelu będą także: Witold Witkowicz, dyrektor zarządzający ICEYE Polska i Inna Uwarowa, kierownik projektu studenckiego satelity PW-Sat2. Spotkanie odbędzie się w piątek 8. lutego w krakowskim klubie Hevre przy ul. Beera Meiselsa 18.

Udział naszego kraju w globalnym rynku SpaceTech wciąż jest niewielki, jednak istnieją już firmy, dzięki którym litery PL pojawiają się na światowych mapach przemysłu kosmicznego. Krakowski Park Technologiczny już po raz czwarty organizuje spotkanie dla osób zainteresowanych sektorem kosmicznym. Jest czołowym ośrodkiem w Małopolsce czynnie zaangażowanym w rozwój branży. Poprzednie spotkania skupiały się na komercyjnym wykorzystaniu danych satelitarnych projektu Copernicus i skierowane były do firm i studentów działających w tym obszarze. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie szersza scena SpaceTech w Polsce.

Podczas debaty dowiemy się także, jakie możliwości przed polskim sektorem kosmicznym i firmami otwiera Krajowy Program Kosmiczny na lata 2019-2021. Nowy instrument jakim jest dla branży KPK, przedstawia strategię budowania i wykorzystania optymalnych narzędzi wsparcia finansowego, doradczego i edukacyjnego. Adresowany jest do sektora kosmicznego oraz instytucji realizujących i wspierających polską politykę kosmiczną.

Dyskusję poprowadzi Jarosław Chojnacki – koordynator projektu „BalticSatApps - Speeding up Copernicus Innovation for the BSR Environment and Security”, pracownik Krakowskiego Parku Technologicznego. Będzie miał przyjemność przedstawić różne rodzaje wsparcia skierowane do firm z branży kosmicznej. Po spotkaniu będzie także okazja do rozmów kuluarowych podczas nieoficjalnej części imprezy.

Inna Uwarowa na spotkaniu będzie reprezentować zespół studentów, którzy doprowadzili do sukcesu satelity PW-Sat2, który w ubiegłym roku został umieszczony na orbicie okołoziemskiej. Przedstawicielka projektu poza tym, iż jest rozpoznawalnym w branży naukowcem, zajmuje się doradztwem technicznym i biznesowym w dwóch firmach z branży kosmicznej.

ICEYE to światowy lider w dziedzinie mikrosatelitów wykonujących radarowe zobrazowania powierzchni ziemi (SAR) z siedzibą w Finlandii. Spółka działa obecnie również w Polsce. ICEYE-X2 – drugi z planowanej konstelacji – powstał przy udziale podwarszawskiej spółki Creotech Instruments. Projekt odbił się szerokim echem w mediach jako pierwszy polsko-fiński satelita na orbicie. Przedstawiciel zarządu ICEYE Polska opowie o polsko-fińskiej współpracy w dziedzinie mikrosatelitów.

Krakowski Park Technologiczny, organizator imprezy, ma 10 lat doświadczenia w inkubacji i akceleracji startupów z dziedziny nowych technologii. Obecnie prowadzi program akceleracyjny SpaceUp BSA dla firm zajmujących się komercyjnym wykorzystaniem danych pochodzących z europejskich satelitów w ramach platformy Copernicus EU. Program finansowany jest w ramach Interreg Baltic Sea Region.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie Krakowskiego Parku Technologicznego.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, natomiast konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod tym adresem.

Źródło: PAK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!