Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Pamiętny przelot nad Księżycem w spektakularnej animacji NASA [WIDEO]

Fot. NASA [svs.gsfc.nasa.gov]
Fot. NASA [svs.gsfc.nasa.gov]

NASA w spektakularny sposób przypomniała o zbliżającej się wielkimi krokami 50. rocznicy pamiętnego trzeciego lotu załogowego na Księżyc - misji Apollo 13, charakteryzującej się szczególnie dramatycznym przebiegiem. W oparciu o zobrazowania działającej od 2009 roku sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, specjaliści z Goddard Space Flight Center stworzyli kilkuminutową wizualizację przedstawiającą nieplanowany przelot załogi po „ciemnej” stronie Srebrnego Globu.

NASA Goddard Space Flight Center opublikowało swój materiał w poniedziałek 24 lutego br. - w ciągu kolejnych dwóch dni wizualizacja uzyskała na platformie Youtube blisko 500 tys. wyświetleń. Przedstawia ona (w rozdzielczości 4K) przyspieszony przelot nad niewidoczną z Ziemi stroną Księżyca po rzeczywistej trasie, jaką przebyła załoga misji Apollo 13 kilka dni po starcie z Ziemi, podjętym 11 kwietnia 1970 roku.

Wideo stworzono z wykorzystaniem animacji komputerowej i rzeczywistych danych obrazowych, aby jak najwierniej odtworzyć spektakularny widok Księżyca, który astronauci Apollo 13 mieli okazję podziwiać podczas swojej niebezpiecznej podróży po niewidocznej z Ziemi stronie Srebrnego Globu. Użyte do produkcji filmu zobrazowania zbierał od 2009 roku sztuczny satelita Księżyca, sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter.

Wizualizacja w rozdzielczości 4K przedstawia wiele różnych widoków powierzchni Księżyca, poczynając od momentu zasłonięcia Ziemi przez tarczę Księżyca, a kończąc tam, gdzie Apollo 13 ponownie nawiązał kontakt radiowy z centrum kontroli na Ziemi. Przedstawiona jest również trajektoria swobodnego powrotu oraz pełny, szczegółowy widok różnych rejonów Księżyca na tej ścieżce. Ukazywany w wizualizacji przebieg zdarzeń został przyspieszony (nie są wyświetlane w czasie rzeczywistym), by zmieścić cały kilkudziesięcio-minutowy przelot w zaledwie kilku minutach.

NASA przypomina swoją nową produkcją o nadchodzącej za nieco ponad miesiąc 50. rocznicy najbardziej dramatycznego z lotów załogowych na Księżyc, jaki miał miejsce w czasie słynnej misji Apollo 13. Trzecia wyprawa astronautów programu Apollo nie zdołała wykonać planowanego lądowania na powierzchni Srebrnego Globu. Przyczyną była eksplozja zbiornika z tlenem w module serwisowym, która sprowadziła na załogę bezpośrednie zagrożenie życia. Lot ten dowodzony był przez Jamesa A. Lovella - w skład załogi wchodził także pilot modułu dowodzenia, John L. „Jack” Swigert oraz pilot modułu księżycowego Fred W. Haise.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!