Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Planetoida z nazwą zadedykowaną polskiej uczelni

Położenie ciał w Układzie Słonecznym w dniu 18 lipca 2019 roku. Pionowe znaczniki przy białym torze ilustrują odległość orbity planetoidy 96765 od płaszczyzny orbity Ziemi. Ilustracja: Uniwersytet im. A. Mickiewicza [amu.edu.pl]
Położenie ciał w Układzie Słonecznym w dniu 18 lipca 2019 roku. Pionowe znaczniki przy białym torze ilustrują odległość orbity planetoidy 96765 od płaszczyzny orbity Ziemi. Ilustracja: Uniwersytet im. A. Mickiewicza [amu.edu.pl]

Odkryta przez czeskich astronomów planetoida 96765 będzie prawdopodobnie nosić miano nawiązujące do nazwy jednej z głównych polskich uczelni. Z okazji stulecia Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu) lokalna społeczność akademicka zadecydowała o oznaczeniu zadedykowanego niewielkiego ciała niebieskiego zwrotem „Poznańuniversity”. Nazwa ta zostanie niebawem zgłoszona do zatwierdzenia przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

W roku stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, który od 1955 roku działa jako Uniwersytet im. A. Mickiewicza, poznańscy astronomowie postanowili umieścić swoją Alma Mater wśród gwiazd. Skontaktowali się z czeskimi kolegami, którzy mają na koncie odkrycia wielu planetoid – okruchów skalnych, krążących po orbitach wokół Słońca – prosząc o nazwanie jednej z nich nazwą związaną z UAM. Wybrano obiekt o numerze katalogowym 96765 - poinformowała uczelnia w przesłanej informacji prasowej.

W zakończonym głosowaniu na nazwę dla planetoidy społeczność Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrała „Poznańuniversity”. Propozycja ta zebrała ponad połowę wszystkich głosów. Jej anglojęzyczna forma ułatwi posługiwanie się tym terminem na całym świecie.

W najbliższym czasie odkrywcy obiektu, astronomowie z Obserwatorium w Ondrzejowie w Czechach, zgłoszą „Poznańuniversity” do zespołu Międzynarodowej Unii Astronomicznej, zajmującego się nadawaniem oficjalnych nazw planetoidom i kometom w Układzie Słonecznym. Procedura „ochrzczenia” planetoidy 96765 może potrwać jeszcze około pół roku.

Planetoida, która miałaby nosić miano „Poznańuniversity” to obiekt skalny o średnicy ok. 3 kilometrów, krążący po nachylonej orbicie w obrębie pasa planetoid dzielącego orbity Marsa i Jowisza. Doba na tej planetoidzie jest trochę krótsza niż na Ziemi i trwa około 20 godzin. Nie posiada ona atmosfery, a grawitacja jest tak znikoma, że astronauta stojący na jej powierzchni miałby trudności z poruszaniem się, gdyż każdy krok powodowałby oddalenie się od obiektu po orbicie okołosłonecznej.

Źródło: Nauka w Polsce

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!