Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Podium ERC 2020 obsadzone. Niemiecka drużyna zwycięzcą turnieju łazików

Fot. European Rover Challenge/Planet Partners [roverchallenge.eu]
Fot. European Rover Challenge/Planet Partners [roverchallenge.eu]

Niedzielnym popołudniem 13 września br. zakończyła się najnowsza, szósta już edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich z cyklu European Rover Challenge - w tym roku w ramach wydarzenia pod nazwą ERC Space and Robotics Event. Zwycięstwo w nim zapewniła sobie drużyna zza naszej zachodniej granicy. Rywalizacja była jednak do samego końca wyrównana.

Najwyższy stopień podium turnieju zdobył zespół ERIG e.V z Niemiec. Tuż za nim znalazła się czeska drużyna RoverOva, natomiast brązowy medal przypadł w udziale – po raz pierwszy w historii ERC – dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii oraz Robocol z Kolumbii. Najlepszym polskim zespołem była drużyna AGH Space Systems z Krakowa, która otrzymała nagrodę specjalną Best Design oraz wyróżnienie za najlepszą prezentację.

W turnieju nie wzięli natomiast udziału triumfatorzy poprzedniej edycji, czyli ekipa gospodarzy zawodów z Politechniki Świętokrzyskiej. Kielecki zespół Impuls podjął decyzję o wycofaniu się z tegorocznej rywalizacji łazików marsjańskich, tłumacząc swoją decyzję sytuacją związaną z przymusową kwarantanną, jakiej doświadczyła część składu. „Dwóch członków naszego zespołu zostało objętych kwarantanną z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2” - oświadczyli przedstawiciele drużyny, wskazując na związaną z tym niemożność współpracy nad opracowaniem strategii i przygotowaniem udziału w rywalizacji.

Szósta edycja zawodów ERC odbyła się w zupełnie nowej, hybrydowej formule. W tegorocznym finale zawodów rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów świata. Uczestnicy, łącząc się ze swoich krajów zdalnie, sterowali robotem poruszającym się po największym sztucznym torze marsjańskim na świecie, usypanym w Kielcach. Drużyny wzięły udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa.

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane dodatkowe nagrody i wyróżnienia. Za najbardziej autonomiczny przejazd po torze marsjańskim w ramach konkurencji Navigation & Science Task wyróżniona została RoverOva z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, zeszłoroczny brązowy medalista ERC. Najdokładniejszą mapę geologiczną MarsYardu przygotowali reprezentanci Kolumbii, a za najlepszy naukowy plan misji nagrodzono zespół DJS Antariksh z Indii.

Z roku na rok obserwujemy wśród zawodników coraz bardziej wyrównany poziom, co ma odzwierciedlenie w niewielkich różnicach w ostatecznej punktacji. Cieszy nas, że drużyny z takim entuzjazmem podeszły do nowej formuły zawodów prezentując w swoich przygotowaniach skrupulatność i profesjonalizm. Widać to najlepiej na przykładzie tegorocznego zwycięzcy, który już na etapie tworzenia dokumentacji wykazał się dogłębną analizą oraz interdyscyplinarnym podejściem do projektu, za co otrzymał od nas nagrodę Best Design Award.

Łukasz Wilczyński, Europejska Fundacja Kosmiczna - główny organizator zawodów

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2020 prezentuje się następująco:

image
Źródło: European Rover Challenge/Planet Partners [roverchallenge.eu]

Rozstrzygnięty został również pierwszy w historii ERC turniej e-sportowy ERC Rover Mechanic Challenge oparty na komputerowym symulatorze naprawy łazików marsjańskich. Uczestnicy wcielili się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem była konserwacja robotów marsjańskich z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i zasobów. Zwycięzcą rozgrywek okazał się Ishat Raihan Jamil, który w nagrodę otrzymał możliwość zdalnego przejazdu łazikiem po torze marsjańskim ERC. Ten tzw. MarsYard jest wzorowany na kraterze Jezero, gdzie w lutym 2021 roku wyląduje łazik NASA Perseverance.

image
Radość zwycięskiej drużyny po ogłoszeniu wyników. Fot. European Rover Challenge/Planet Partners [roverchallenge.eu]

ERC 2020 to jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który odbywa się w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Na tegoroczną edycję oprócz międzynarodowych zawodów robotów mobilnych złożyły się również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych przeznaczona dla szerokiej publiczności, konferencja mentoringowo-biznesowa obejmująca sześć paneli dyskusyjnych na temat trendów w sektorze kosmicznym i robotycznym oraz e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge.

Źródło: European Rover Challenge


  • Serwis Space24.pl - wzorem lat ubiegłych - pozostał partnerem medialnym tegorocznej odsłony European Rover Challenge.
  • Współorganizatorami ERC 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju, Minister Spraw Zagranicznych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.
  • Partnerami wydarzenia są: Polska Agencja Kosmiczna, Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, MathWorks, Leo Rover, Pyramid Games oraz SENER Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, DPS Software, Freedom Robotics. Współorganizatorem konferencji branżowej towarzyszącej wydarzeniu jest Akademia Leona Koźmińskiego.
  • Wśród partnerów medialnych wydarzenia znaleźli się również: Onet, RMF FM, Rzeczpospolita, Perspektywy, Komputer Świat, Echo Dnia, Kosmonauta.net, Astrofaza, Urania-Postępy Astronomii, Innovation News Network oraz Technology.org.
Reklama
Reklama

Komentarze