Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Pogląd odnośnie płaskiej Ziemi mocno rozpowszechniony w Bułgarii

Fot. NASA/Bill Anders
Fot. NASA/Bill Anders

Prawie 20 proc. Bułgarów nie wie dokładnie, jaki kształt ma Ziemia, 8 proc. jest przekonane, że jest płaska, a 25 proc. nie wierzy, że człowiek stanął na Księżycu - takie są opublikowane w środę 13 marca wyniki sondażu instytutu Gallupa.

Sondażem przeprowadzonym w pierwszym tygodniu marca objęto 824 dorosłych obywateli Bułgarii. 81 proc. badanych wiedziało, że Ziemia jest kulista, 11 proc. nie było natomiast pewne jej kształtu. W przekonaniu pozostałych twierdzenie, że Ziemia jest kulista, to po prostu kłamstwo.

Około 15 proc. ankietowanych było przekonanych, że szczepionki są niekorzystne dla zdrowia i lepiej z nich nie korzystać. Całkowitą pewność, że warto się szczepić, zadeklarowało 57 proc.

Na pytanie, czy człowiek dotarł na Księżyc, pozytywnie odpowiedziało 74 proc. Wątpliwości miało 15 proc., a 9 proc. uznało, że człowieka nigdy na satelicie Ziemi nie było.

Fakt, że względnie wysoki odsetek Bułgarów nie wierzy, że człowiek był na Księżycu i jest przekonany o szkodliwości szczepionek pokazuje zdaniem analityków Gallupa, że różne teorie spiskowe mają szeroki społeczny zasięg. W bułgarskich mediach często można spotkać publikacje, których autorzy twierdzą, że sceny z lądowaniem i pierwszymi krokami Amerykanów na Księżycu zostały sfilmowane w studiu, a Jurij Gagarin nigdy nie poleciał w Kosmos.

O szczepionkach jest ostatnio w Bułgarii głośno m.in. w związku z tym, że w ostatnim miesiącu odnotowano około 100 zachorowań na odrę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!