Polacy na szczycie w indyjskim turnieju łazików marsjańskich

21 stycznia 2020, 13:10
_DSC0014
Fot. AGH Space Systems

Studencki zespół AGH Space Systems, reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, zajął 1. miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge. Ich pojazd o nazwie „Kalman” był jedną z 20 konstrukcji z całego świata, jakie zgłoszono do udziału w turnieju – cztery z nich zostały wystawione przez zespoły z Polski. Na drugim stopniu podium znalazła się z kolei ekipa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Indie są szczęśliwym miejscem dla krakowskiego zespołu z Akademii Górniczo-Hutniczej. W trakcie poprzedniej edycji międzynarodowych zawodów robotycznych Indian Rover Challenge ekipa AGH Space Systems zajęła tam drugie miejsce. W tym roku wynik jeszcze poprawiono.

Autonomiczne pojazdy biorące udział w azjatyckich zawodach zmierzyły się ze sobą w konkurencjach terenowych przypominających zadania, jakie mogą wykonywać roboty na Marsie lub na Księżycu. Łaziki oceniane były w czterech konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleby. Do wykonania ostatniego zadania pojazd studentów AGH, Kalman wykorzystał specjalnie przygotowany w tym celu moduł, pozwalający na szybkie przeprowadzenie testu jeszcze na miejscu pozyskania materiału.

Studencki zespół AGH Space Systems z Krakowa pokazał również, że jego łazik z powodzeniem posługuje się mechanicznym manipulatorem. Poradził sobie między innymi z otwieraniem zamków, podłączaniem zasilania czy przenoszeniem skrzyni z narzędziami. W zadaniu autonomicznym Kalman udowodnił swoją samodzielność, poruszając się bez pomocy po nieznanym terenie. Nowe systemy wizyjne pomogły mu także w odszukaniu pakietu pozorującego narzędzia pozostawione przez astronautę wśród pozaziemskich wydm i dostarczenie ich w wyznaczone miejsca.

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie, organizowanych przez Mars Society. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku. Tegoroczna edycja odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai, w stanie Tamil Nadu w Indiach.

image
Fot. AGH Space Systems

 

Krakowscy studenci udoskonalali zwycięską konstrukcję przez 3,5 roku. Tegoroczny sukces poprzedziły wcześniej inne dokonania. W zeszłym roku Kalman zajął drugie miejsce w konkursie IRC 2019. We wrześniu 2019 roku łazik z AGH uplasował się też na 2. miejscu w organizowanych w Kielcach międzynarodowych zawodach European Rover Challenge, czyli największym wydarzeniu z dziedziny kosmiczno-robotycznej w Europie.

Konstrukcja wystawiona przez studentów z krakowskiej AGH była jedną z 20 zakwalifikowanych do zawodów. Poza nią, w turnieju wystartowały jeszcze trzy inne polskie łaziki. Najlepiej z nich zaprezentował się pojazd studentów z Uniwersytetu Warszawskiego (University of Warsaw Rover Team), którzy zajęli finalnie w konkursie 2. miejsce. Na pozycjach poza podium uplasowały się pojazdy zespołów z Politechniki Wrocławskiej (kolejna odsłona łazika Scorpio) oraz Politechniki Rzeszowskiej (pojazd Legendary Rover).

Zespół AGH Space Systems działa od 2014 roku i specjalizuje się w konstruowaniu urządzeń z zastosowaniem technologii przemysłu kosmicznego - w szczególności tych dotyczących budowy rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy właśnie łazików marsjańskich.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Gall Anonim
środa, 22 stycznia 2020, 08:58

Gratulacje dla zwycięskich zespołów.

Agent Orange
wtorek, 21 stycznia 2020, 16:06

Hindusi urzadzili zawody aby podpatrzec ciekawe rozwiazania i je wykorzystac w swoich projektach. Tanio druzyna z AGH oddala wyniki swojej ciezkiej pracy.

Cameleon
sobota, 25 stycznia 2020, 12:25

A komu to niby mieli opychać? Stworzyli pierwsi na świecie taki produkt? Cześć im i chwała ale nie przesadzajmy. Raczej należy się zastanowić dlaczego nie potrafimy komercjalizować nowych rozwiązań. Zwłaszcza uczelnie. Co w tej sprawie "zdziałały" nowe (od 4 lat z kontynuacją w Nauka 2.0) przepisy dotyczące komercjalizacji. Jak to się ma dorobku naukowego twórców? Pomaga, czy szkodzi?

inżynier
środa, 22 stycznia 2020, 16:18

@agent Czy mam rozumiec , że Ty byś ich nie wypuścił nigdy z Polski ew. wysłał jednego aby opowiedział jakie cuda w Polsce mlodzi konstruktorzy tworzą ? Puki co wyjechali i zwyciężyli. Pozbyli się kompleksów. Takie nagrody dają tym młodym ludziom nie tylko nadzieję ale i pewność, że coś umieją skoro wygrywają takie konkursy ... Teraz tylko mądrzy pracodawcy, Polski ew. europejski sektor kosmiczny ?

czwartek, 23 stycznia 2020, 13:17

Tak to prawda, glowny cel takich wyjazdow to pozbycie sie kompleksow. Teraz jedyne co moga zrobic do wyslac CV do Niemiec bo Polsce to za duzo nie zorbia wiecej.