Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polska specjalistka od analiz geodezyjnych z nagrodą Europejskiej Unii Nauk o Ziemi

Fot. European Geosciences Union [egu.eu]
Fot. European Geosciences Union [egu.eu]

Laureatką jednej z tegorocznych międzynarodowych nagród Europejskiej Unii Nauk o Ziemi została Polka, dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Komisja konkursowa doceniła wkład specjalistki WAT w badania z dziedziny geodezji.

Wyróżnienie "2021 Division Outstanding Early Career Scientist Award" Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU – European Geosciences Union) przyznawane jest corocznie wybitnym młodym naukowcom zajmującym się naukami o Ziemi, planetach i kosmosie. Organizacja wyłoniła w tym roku łącznie 51 laureatów. W tej grupie, dr hab. inż. Anna Kłos jest jedynym młodym naukowcem docenionym w dziedzinie geodezji. Badaczka WAT została uhonorowana za wkład naukowy w analizę geodezyjnych szeregów czasowych pod kątem ich wykorzystania do badania zmian klimatu, wyznaczania deformacji skorupy ziemskiej oraz realizacji kinematycznych układów odniesienia dla Ziemi.

Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższego Zgromadzenia Generalnego Europejskiej Unii Nauk o Ziemi, które odbędzie się w dniach 25–30 kwietnia 2021 roku.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie, jakie w swoim dorobku posiada dr hab. Kłos. W 2020 roku, w uznaniu osiągnięć naukowych, została powołana do komitetu sterującego nowo utworzonej grupy Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji (IAG – International Association of Geodesy) zajmującej się wykorzystaniem obserwacji geodezyjnych pod kątem badania zmian klimatu (IAG Inter-Commission Committee on „Geodesy for Climate Research”).

Nagroda przyznana przez Europejską Unię Nauk o Ziemi jest dla mnie niesamowitym wyróżnieniem. W poprzednich latach patrzyłam z wielkim podziwem na młodych naukowców, którym przyznawano tę nagrodę, ponieważ świadczy ona o wysokim poziomie prowadzonych badań oraz rozpoznawalności międzynarodowej. Nagroda daje mi duży zastrzyk energii i motywacji do dalszej pracy, ale czuję także, że prowadzone przeze mnie badania zostały docenione przez najlepszych naukowców na świecie.

dr hab. inż. Anna Kłos, Wojskowa Akademia Techniczna

Anna Kłos otrzymała stopień naukowy doktora w 2016 roku, trzy lata później uzyskując również habilitację. Jest współautorką 34 artykułów naukowych, wykonawcą 14 projektów badawczych (również zagranicznych) oraz laureatką 6 stypendiów międzynarodowych. W 2018 roku otrzymała prestiżowe stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, a w czerwcu 2020 roku – stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców.

Jest członkiem trzech międzynarodowych grup roboczych. Odbywała także praktyki w wiodących ośrodkach zagranicznych takich jak: Uniwersytet w Luksemburgu, Belgijskie Obserwatorium Królewskie, Uniwersytet w Bonn czy Niemieckie Centrum Badań Naukowych GFZ. Ponadto pełniła funkcje redakcyjne w wyspecjalizowanych w dziedzinie geodezji periodykach: „Journal of Geodesy”, „GPS Solutions” oraz jako redaktor naczelna czasopisma „Geodesy and Cartography”, wydawanego przez Polską Akademię Nauk.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!