Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polski uczony zasłużony przy misji Rosetta z nagrodą Francuskiej Akademii Nauk

Prof. Włodek Kofman (pierwszy z lewej) podczas wręczania nagrody. Fot. Académie des sciences via YouTube
Prof. Włodek Kofman (pierwszy z lewej) podczas wręczania nagrody. Fot. Académie des sciences via YouTube

Profesor Włodek Kofman został wyróżniony nagrodą im. André Lallemanda przyznawaną przez Francuską Akademię Nauk za osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych.

W uzasadnieniu decyzji Akademia podała, że nagroda stanowi dowód uznania za wkład w badania Marsa i komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko, których dokonano za pomocą radarów niskiej częstotliwości MARSIS (misja kosmiczna Mars Express) i CONSERT (misja kosmiczna Rosetta). W szczególności podkreślone zostało nowatorskie zastosowanie tomografii radarowej do badania wnętrza komet. Profesor Kofman jest kierownikiem (principal investigator) zespołu naukowego eksperymentu CONSERT, oraz członkiem (co-investigator) zespołu naukowego eksperymentu MARSIS.

Nagroda im. André Lallemanda (Prix Lallemand) przyznawana jest co trzy lata. Honoruje wybitnych naukowców za prace z różnych dziedzin astronomii, preferując te badania, które mogą mieć zastosowane także w innych dziedzinach nauki. Nazwanie nagrody nazwiskiem francuskiego badacza André Lallemanda (1904-1978) upamiętnia jego pionierski wkład w zastosowanie fotopowielaczy w obserwacjach astronomicznych.

Prof. Kofman jest członkiem Zakładu Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN i jednocześnie dyrektorem do spraw badań w Institut de Planétologie et d'Astrophysique w Grenoble. Od roku 2010 jest honorowym członkiem Royal Astronomical Society. Imieniem profesora nazwana została planetoida (13368) Wlodekofman.

Źródło: CBK PAN

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!