Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polskie pomysły na bazę marsjańską docenione w Chinach

Ilustracja: Innspace
Ilustracja: Innspace

Aż dwie architektoniczne koncepcje baz marsjańskich, stworzone przez uznaną wrocławską grupę Innspace, zostały wyróżnione w chińskim konkursie Future Mars Life. Projekt kolonii Ideacity zdobył najbardziej prestiżowy tytuł Gold Winner, natomiast koncepcja bazy o nazwie Dome – tytuł Winner. Wyróżnione prace zapewniły sobie eksponowane miejsce na tematycznej wystawie o eksploracji Marsa.

Future Mars Life Design Competition jest częścią chińskiego projektu C Space, którego celem jest promowanie nauki o lotnictwie i kosmosie wśród młodych ludzi z całego świata. Inicjatywa C Space została zaproponowana przez China Intercontinental Culture Centre (CICC) i SPACEnter Space Science and Technology Institute przy chińskim Astronaut Center. Strategiczne wsparcie zapewniły projektowi Our Space Convergence Media oraz China Center for Aerospace Science and Technology International Communications (CCASTIC).

Z kilku tysięcy prac nadesłanych z całego świata do konkursu Future Mars Life Design Competition, jury wybrało 300 projektów w 6 kategoriach, które wytypowano do pokazania na wystawie. Spośród nich dodatkowym wyróżnieniem uhonorowano 32 najlepsze koncepcje, nadając im tytuł Gold Winner. W tej szczególnej grupie znalazł się polski projekt miasta na Marsie, Ideacity.

Drugi projekt to nagrodzona swego czasu 5. miejscem w konkursie Mars Colony Prize koncepcja marsjańskiego miasta dla 1 000 mieszkańców - zwanego Ideacity. Projekt odwołuje się do wzorca miasta idealnego. Głównymi założeniami inżynieryjnymi są krótkie odległości (kolonia mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m). Bliżej centrum umiejscowiono budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast zabudowania przemysłowe ulokowano na zewnętrznej części miasta. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwoli chronić mieszkańców przed promieniowaniem. Projekt otrzymał tytuł Gold Winner i jest jedną z 32 najlepszych koncepcji w 6 kategoriach.

Oba projekty zrealizowała grupa Innspace, składająca się z 8 członków z całej Polski - w składzie: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Łukasz Sokołowski, Beata Suścicka, Małgorzata Popiel, Magdalena Łabowska, Andrzej Reinke i Marcin Zieliński. „Cieszymy się, że nasze projekty zostały docenione nawet w Chinach, zwłaszcza, że tamtejszy sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija. To dla nas ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę ilość zgłoszeń konkursowych i ich poziom” – mówi Justyna Pelc, lider zespołu Innspace.

Lista i omówienie zwycięskich projektów znajduje się na stronie internetowej konkursu

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!