Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Pomysł na radarowe „prześwietlanie” Marsa. CBK PAN w projekcie FlyRadar

Ilustracja: NASA [mars.nasa.gov]
Ilustracja: NASA [mars.nasa.gov]

Roboty eksplorujące obecnie Czerwoną Planetę w ramach misji Curiosity oraz InSight dokonały zaskakujących i wciąż analizowanych odkryć. Kolejnym krokiem w badaniach Marsa może być wysłanie tam ludzi. Inicjatywa nie jest hermetyczna, prace związane z dalekosiężnymi planami to także wprowadzenie i realizacja różnego rodzaju innowacji - kluczowych technologii, które przyniosą korzyści ekonomiczne również na Ziemi. Jednym z ciekawszych projektów może okazać się FlyRadar - radar przenoszony przez drona.

Projekt FlyRadar ma na celu opracowanie radaru w paśmie P, przenoszonego przez drona, który będzie działał w połączeniu z lądownikiem lub misją załogową. Zadaniem przyrządu będzie zbadanie marsjańskiej powierzchni do kilku metrów w jej głąb. Jest to bardzo skuteczna technika zarówno do poszukiwania zasobów naturalnych, jak i badań naukowych. Makieta radaru została już przetestowana z użyciem śmigłowca w Maroku.

W ramach projektu FlyRadar opracowany już przyrząd zostanie zminiaturyzowany, umieszczony na dostosowanym dronie i przetestowany w zróżnicowanych warunkach terenowych. Po interpretacji pomiarów zostaną ocenione potencjalne zastosowania na Marsie.

Centrum Badań Kosmicznych PAN wchodzi w skład konsorcjum czterech krajów europejskich (Francja, Polska, Węgry i Włochy) oraz Maroka, które realizują niniejszy projekt. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie z Komisji Europejskiej w ramach konkursu MSCA-RISE 2020 (Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange).

Przedsięwzięcie oficjalnie wystartuje 1 grudnia br. i będzie koordynowane przez International School of Planetary Sciences (IRSPS) z Pescara we Włoszech. Partnerzy naukowi zbadają obszary na Marsie pod kątem możliwości przyszłej eksploracji z użyciem radaru, określą wymagania naukowe i przetestują urządzenie w terenie, na odpowiednio dobranych obszarach na Ziemi. Z kolei partnerzy przemysłowi zajmą się konstrukcją radaru i przystosowaniem drona.

CBK PAN będzie uczestniczyło w większości tych zadań poprzez wymianę osobową, a w szczególności będzie odpowiedzialne za przebieg kampanii testowych w ziemskich obszarach analogicznych. W CBK PAN projekt będzie realizowany przez zespół dr. hab. Daniela Mège z Zakładu Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii. W skład zespołu wejdą ponadto prof. Włodek Kofman oraz dr Joanna Gurgurewicz.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!