Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Powstał przegląd polskich ośrodków astronomicznych. Nowy informator PTA

Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]
Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]

Wraz z końcem marca br. ukazało się opracowanie dokonujące przeglądu działalności polskich ośrodków astronomicznych, przedstawiające placówki naukowe zajmujące się badaniami kosmosu. Publikacja wydana pod tytułem „Polskie ośrodki astronomiczne” przedstawia też zestawienie powiązanej działalności edukacyjno-popularyzacyjnej.

Przedmiotem publikacji jest informator liczący 72 strony, wydany w formacie A5. To praca zbiorowa – części poświęcone danym ośrodkom przygotowywały osoby z nimi związane. Opracowanie przedstawia komplet naukowych placówek zajmujących się w Polsce badaniami astronomicznymi i pokrewnymi. Prezentuje też miejsca, gdzie można studiować astronomię na studiach licencjackich, magisterskich i w szkołach doktorskich.

Wydawcami informatora są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego (OA UJ). Jak podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, prof. dr hab. Marek Sarna, informator przedstawia aktualne dane o polskich ośrodkach astronomicznych, ich aktywności naukowej, potencjale kadrowym i możliwościach kształcenia. Podkreśla, że w treści opracowania można znaleźć też dodatkowe materiały: mapę planetariów oraz spisy organizacji i mediów popularyzujących astronomię.

Opracowanie nastawione jest zatem na przedstawienie ośrodków naukowych, ale zawiera też kilka dodatkowych stron poświęconych innym aspektom astronomii – placówkom edukacyjnym, popularyzującym astronomię, a także mediom branżowym. Wzbogaca je kilka map  z rozmieszczeniem obserwatoriów astronomicznych, największych teleskopów i polskiej infrastruktury badawczej znajdującej się za granicą.

"Zdecydowanie brakowało aktualnego informatora kompleksowo pokazującego cały przekrój badań astronomicznych prowadzonych w Polsce. Tę lukę wypełnia wydane właśnie opracowanie" - twierdzi dr Krzysztof Czart, koordynator projektu. "Będziemy chcieli kontynuować ten kierunek i w przyszłości przygotować dodatkowe opracowanie dotyczące także placówek edukacyjnych i popularyzujących astronomię. Ośrodki i organizacje z całej Polski, również te niewielkie, zachęcamy już teraz do kontaktu" – dodaje.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) jest stowarzyszeniem zrzeszającym zawodowych astronomów, istniejącym od blisko 100 lat (założone zostało w 1923 r.). Jego zadeklarowanym celem działania jest wspieranie rozwoju astronomii w naszym kraju, zarówno w dziedzinie badań naukowych, jak i w zakresie edukacji oraz popularyzacji.

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego (OA UJ) jest natomiast najstarszym polskim ośrodkiem obserwacji astronomicznych - powstało już w 1792 roku. Obecnie zaliczane jest do czołowych ośrodków naukowych w Polsce. Specjaliści z tej placówki zajmują się szerokim zakresem zagadnień astronomicznych i astrofizycznych: badaniami gwiazd, galaktyk, komet, astrofizyką wysokich energii, kosmologią, radioastronomią, obserwacjami Słońca, astronomią pozagalaktyczną.

Opracowanie nt. polskich ośrodków astronomicznych zostało wydane w formie drukowanej i elektronicznej, po polsku oraz angielsku (celem jest promocja polskich ośrodków akademickich i instytutów Polskiej Akademii Nauk zajmujących się badaniami kosmosu także poza granicami kraju) - jest dostępne do pobrania bezpłatnie ze strony internetowej PTA.

Projekt został sfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Promocja Zagraniczna.

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!