Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Promieniowanie kosmiczne a komórki rakowe. Eksperyment studentów AGH

Ilustracja: World View [worldview.space]
Ilustracja: World View [worldview.space]

Zespół studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadził w stratosferze eksperyment mający na celu zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe. Przedsięwzięcie obsłużył balon stratosferyczny, którego lot zorganizowano w ramach konkursu Global Space Balloon Challenge 2020.

W tegorocznej edycji zawodów koło naukowe z AGH podjęło się sprawdzenia
i opisania wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe, ze szczególnym uwzględnieniem ich zdolności do namnażania. Cały eksperyment został przeprowadzony za pomocą autorskich urządzeń, m.in. usprawnionej wersji licznika Geigera. Na pokładzie gondoli wypuszczonej do stratosfery znalazły się urządzenia zbierające dane lotu (m.in. trasę, maksymalną wysokość, prędkość, przyspieszenie), a także mierzące warunki atmosferyczne, takie jak temperatura. Co więcej, na pokładzie znalazły się również systemy lokalizacji gondoli, a także aparat wraz z urządzeniem przesyłającym na bieżąco obrazy ze stratosfery.

Balon studentów AGH rozpoczął swój około dwugodzinny lot na Pustyni Błędowskiej, a wylądował w okolicy Dobczyc - 60 kilometrów od miejsca startu. Zdjęcia z pokładu gondoli najdalej w Polsce zostały odebrane przez krótkofalowców z Łodzi i okolic Warszawy. Stratostat wzbił się na wysokość ok. 26 km, gdzie jego powłoka pękła, a gondola na spadochronie powróciła na ziemię.

Czas potrzebny na uzyskanie wszystkich wyników eksperymentu na komórkach nowotworowych to 10 dni. Tego typu badania możliwe były dzięki współpracy z naukowcami z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Inspirację dla studentów z AGH Space Systems stanowił niedawny projekt doktora Joshui Chou i jego zespołu z University of Technology Sydney, w którym badał on oddziaływanie mikrograwitacji na komórki rakowe. W wyniku eksperymentu zespołu z Australii 80 proc. badanych komórek nowotworowych przestało się ze sobą komunikować, co z kolei stanowi obiecujący prognostyk pod względem rozwoju medycznych metod walki z rakiem.

image
fot. Maciej Talar, KSAF AGH [agh.edu.pl]

 

Studenci z AGH już po raz czwarty wzięli udział w międzynarodowym konkursie lotów balonem stratosferycznym Global Space Baloon Challenge. W ubiegłym roku zespół zajął w nim 2. miejsce w kategorii Best Educational Initiative. Wówczas eksperyment polegał na zbadaniu wpływu warunków kosmicznych na pszczoły miodne.

Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza

Reklama
Reklama

Komentarze