NAUKA I EDUKACJA
Przemysłowe Centrum Optyki głównym sponsorem studenckiego projektu LUSTRO
Zespół studencki z Politechniki Warszawskiej zamierza z dużą precyzją zmapować rozkład promieniowania ultrafioletowego w poszczególnych warstwach ziemskiej atmosfery. Swóje przedsięwzięcie, nazwane „LUSTRO” wcielają w życie w ramach europejskiego projektu REXUS/BEXUS. Teraz udało im się pozyskać znaczącego patrona.
Od października 2017 roku zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej pracuje nad nowym projektem związanym z programem REXUS/BEXUS. Jest to inicjatywa pozwalająca studentom z europejskich uczelni na przeprowadzenie eksperymentów rakietowych i balonowych w warunkach bliskich przestrzeni kosmicznej. W przypadku eksperymentu zaproponowanego przez SKA użyty będie balon stratosferyczny, więc ściśle rzecz biorąc będzie to misja BEXUS (Balloon Experiments for University Students).
Celem projektu LUSTRO (Light-and Ultraviolet Strato-and Tropospheric Radiation Observer) jest próba bliższego przyjrzenia się rozkładowi promieniowania UV na poziomie różnych warstw atmosfery. Pomiary będą stanowić uzupełnienie danych uzyskiwanych z satelitów i obserwacji naziemnych. Pozwoli to uzyskać pełniejszy obraz rozkładu promieniowania UV, uwzględniając warstwy chmur oraz ozonosferę. Dokładniejsze dane staną się cennym wkładem w wiedzę o pochłanianiu i odbijaniu promieniowania przez różne warstwy atmosfery ziemskiej – wzrost natężenia promieniowania UV w miarę wzrostu wysokości jest bowiem znaczący i niebezpieczny dla żywych komórek. Wpływa także na pracę sprzętu elektronicznego i optycznego.
W połowie maja br. członkowie zespołu LUSTRO poinformowali na Facebooku, że podpisali umowę z polskim producentem wyrobów optoelektronicznych z zastosowaniem technologii noktowizyjnej, termowizyjnej i laserowej, – firmą PCO S.A. Tym samym Przemysłowe Centrum Optyki stało się głównym sponsorem tej studenckiej drużyny.
W ramach współpracy studenci PW otrzymają dostęp do komory klimatycznej znajdującej się w siedzibie firmy PCO oraz wsparcie merytoryczne jej pracowników.
Lot balonu z eksperymentem LUSTRO planowany jest na jesień 2018 roku. Gotowy system zostanie wyniesiony na wysokość ok. 25–33 km i pozostanie tam przez kilka godzin.
Źrodła: PW, SKA PW, LUSTRO, PCO
Czytaj też: PCO poszukuje młodych inżynierów