Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Przemysłowe Centrum Optyki głównym sponsorem studenckiego projektu LUSTRO

Ilustracja: LUSTRO via Facebook
Ilustracja: LUSTRO via Facebook

Zespół studencki z Politechniki Warszawskiej zamierza z dużą precyzją zmapować rozkład promieniowania ultrafioletowego w poszczególnych warstwach ziemskiej atmosfery. Swóje przedsięwzięcie, nazwane „LUSTRO” wcielają w życie w ramach europejskiego projektu REXUS/BEXUS. Teraz udało im się pozyskać znaczącego patrona.

Od października 2017 roku zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej pracuje nad nowym projektem związanym z programem REXUS/BEXUS. Jest to inicjatywa pozwalająca studentom z europejskich uczelni na przeprowadzenie eksperymentów rakietowych i balonowych w warunkach bliskich przestrzeni kosmicznej. W przypadku eksperymentu zaproponowanego przez SKA użyty będie balon stratosferyczny, więc ściśle rzecz biorąc będzie to misja BEXUS (Balloon Experiments for University Students).

Celem projektu LUSTRO (Light-and Ultraviolet Strato-and Tropospheric Radiation Observer) jest próba bliższego przyjrzenia się rozkładowi promieniowania UV na poziomie różnych warstw atmosfery. Pomiary będą stanowić uzupełnienie danych uzyskiwanych z satelitów i obserwacji naziemnych. Pozwoli to uzyskać pełniejszy obraz rozkładu promieniowania UV, uwzględniając warstwy chmur oraz ozonosferę. Dokładniejsze dane staną się cennym wkładem w wiedzę o pochłanianiu i odbijaniu promieniowania przez różne warstwy atmosfery ziemskiej – wzrost natężenia promieniowania UV w miarę wzrostu wysokości jest bowiem znaczący i niebezpieczny dla żywych komórek. Wpływa także na pracę sprzętu elektronicznego i optycznego.

W połowie maja br. członkowie zespołu LUSTRO poinformowali na Facebooku, że podpisali umowę z polskim producentem wyrobów optoelektronicznych z zastosowaniem technologii noktowizyjnej, termowizyjnej i laserowej, – firmą PCO S.A. Tym samym Przemysłowe Centrum Optyki stało się głównym sponsorem tej studenckiej drużyny.

W ramach współpracy studenci PW otrzymają dostęp do komory klimatycznej znajdującej się w siedzibie firmy PCO oraz wsparcie merytoryczne jej pracowników.

Lot balonu z eksperymentem LUSTRO planowany jest na jesień 2018 roku. Gotowy system zostanie wyniesiony na wysokość ok. 25–33 km i pozostanie tam przez kilka godzin.

Źrodła: PW, SKA PW, LUSTRO, PCO

Czytaj też:  PCO poszukuje młodych inżynierów

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!