NAUKA I EDUKACJA
PW-Sat2 na zgromadzeniu Komitetu do Spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej
Podczas tegorocznego 42. Zgromadzenia Komitetu do Spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej (COSPAR 2018) zespół PW-Sata2 miał okazję podzielić się efektami czteroletniej pracy nad głównym eksperymentem misji PW-Sat2 – żaglem deorbitacyjnym. Konferencja odbyła się w dniach 14-22 lipca w Pasadenie w Kalifornii, USA.
Podczas panelu naukowego – Drop Tower Days – zorganizowanego przez centrum mikrograwitacji i stosowanych technologii kosmicznych ZARM Dominika Rafało przedstawiła efekty pracy nad jednym z najbardziej kluczowych dla powodzenia misji etapów pracy nad żaglem deorbitacyjnym. Jej prelekcja pt. "Deployment Tests of PW-Sat2 deorbit sail in microgravity conditions during free fall at Bremen Drop Tower" spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Czytaj też: W kazamatach CEZAMATu. PW-Sat2 w innowacyjnym laboratorium Politechniki Warszawskiej [Defence24 TV]
Pod koniec roku 2017 przeprowadzone zostały testy otwarcia żagla deorbitacyjnego w warunkach mikrograwitacji i obniżonego ciśnienia na wieży Drop Tower w instytucie ZARM w Bremen. Testy te pozwoliły na ostateczną weryfikację niezawodności mechanizmu otwierania żagla deorbitacyjnego w warunkach, które będą panowały na orbicie okołoziemskiej. Przed międzynarodowym gronem naukowców zostało zaprezentowane rozwiązanie zaproponowane przez zespół PW-Sat2, które w przyszłości pozwoli zapobiegać powstawaniu śmieci kosmicznych na orbicie Ziemi.
Zgromadzenia Komitetu COSPAR organizowane są co dwa lata i za każdym razem gromadzą setki naukowców z całego świata, dając im okazję do wymiany i rozpowszechnienia informacji z zakresu badań kosmosu.
Więcej szczegółów dostępnych jest na blogu zespołu PW-Sata2.
Źródło: pw-sat.pl