Reklama

NAUKA I EDUKACJA

PW-Sat2 na zgromadzeniu Komitetu do Spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej

Dominika Rafało podczas prelekcji na COSPAR 2018. Źródło zdjęcia: pw-sat.pl
Dominika Rafało podczas prelekcji na COSPAR 2018. Źródło zdjęcia: pw-sat.pl

Podczas tegorocznego 42. Zgromadzenia Komitetu do Spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej (COSPAR 2018) zespół PW-Sata2 miał okazję podzielić się efektami czteroletniej pracy nad głównym eksperymentem misji PW-Sat2 – żaglem deorbitacyjnym. Konferencja odbyła się w dniach 14-22 lipca w Pasadenie w Kalifornii, USA.

Podczas panelu naukowego – Drop Tower Days – zorganizowanego przez centrum mikrograwitacji i stosowanych technologii kosmicznych ZARM Dominika Rafało przedstawiła efekty pracy nad jednym z najbardziej kluczowych dla powodzenia misji etapów pracy nad żaglem deorbitacyjnym. Jej prelekcja pt. "Deployment Tests of PW-Sat2 deorbit sail in microgravity conditions during free fall at Bremen Drop Tower" spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Pod koniec roku 2017 przeprowadzone zostały testy otwarcia żagla deorbitacyjnego w warunkach mikrograwitacji i obniżonego ciśnienia na wieży Drop Tower w instytucie ZARM w Bremen. Testy te pozwoliły na ostateczną weryfikację niezawodności mechanizmu otwierania żagla deorbitacyjnego w warunkach, które będą panowały na orbicie okołoziemskiej. Przed międzynarodowym gronem naukowców zostało zaprezentowane rozwiązanie zaproponowane przez zespół PW-Sat2, które w przyszłości pozwoli zapobiegać powstawaniu śmieci kosmicznych na orbicie Ziemi.

Zgromadzenia Komitetu COSPAR organizowane są co dwa lata i za każdym razem gromadzą setki naukowców z całego świata, dając im okazję do wymiany i rozpowszechnienia informacji z zakresu badań kosmosu.

Więcej szczegółów dostępnych jest na blogu zespołu PW-Sata2.

Źródło: pw-sat.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!