Reklama

NAUKA I EDUKACJA

PW-Sat2 pomyślnie przeszedł testy wibracyjne [WIDEO]

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do startu satelity w kosmos są testy wibracyjne. Właśnie takie próby satelita PW-Sat2 przeszedł w ciągu ostatnich kilku tygodni. Teraz polskiego satelitę czeka procedura wygrzewania w komorze termiczno-próżniowej, czyli tzw. bake out.

Dzięki współpracy z firmą EC Test Systems oraz Instytutem Lotnictwa w marcu zespołowi PW-Sata2 udało się przeprowadzić kompletny zestaw testów wibracyjnych wymaganych przez firmę SpaceX. Podczas startu rakiety na satelitę działają silne przeciążenia oraz losowe drgania. Każdy z “pasażerów” musi udowodnić, że jest w stanie wytrzymać takie efekty, a także nie zagrozi innym ładunkom na pokładzie rakiety.

Na początku marca odbyła się pierwsza tura testów obejmujących drgania losowe z wykorzystaniem aparatury firmy EC Test Systems z Krakowa. Satelita przeszedł testy na specjalnym stole wibracyjnym odwzorowującym charakterystykę drgań, jakie odczuje PW-Sat2 podczas startu. Druga faza testów wibracyjnych odbyła się kilkanaście dni później również w siedzibie firmy EC Test Systems.

Instytut Lotnictwa umożliwił przeprowadzenie testów wibracyjnych modelu strukturalno-termicznego satelity (STM). Urządzenie to jest mechanicznym odwzorowaniem modelu lotnego PW-Sata2, dlatego wyniki takich testów są bardzo zbliżone do uzyskanych podczas testów rzeczywistego satelity.

Wszystkie dotychczasowe testy zakończyły się pomyślnie, dzięki czemu na początku kwietnia zespół mógł rozpocząć przygotowania do wygrzewania satelity. Będzie to jeden z ostatnich kroków przed oddaniem PW-Sata2 w ręce firmy Innovative Solutions In Space B.V., która jest organizatorem startu na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX. Satelita zostanie poddany bake-outowi w komorze termiczno-próżniowej Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Źródło: pw-sat.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!