Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Rosjanin pobił rekord przebywania w kosmosie

Rosyjski kosmonauta, Siergiej Riazański - podczas spaceru kosmicznego. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]
Rosyjski kosmonauta, Siergiej Riazański - podczas spaceru kosmicznego. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko ustanowił w niedzielę rekord świata w łącznym czasie spędzonym w kosmosie; wyprzedził swojego rodaka, który spędził w przestrzeni kosmicznej 878 dób - poinformowała agencja Reutera.

Dotychczasowy rekordzista, Giennadij Padałka, spędził w przestrzeni kosmicznej 878 dni 11 godzin 29 minut i 48 sekund. Dokonał tego w ramach pięciu misji w latach 1998-2015. Oleg Kononenko pobił ten rekord w niedzielę o godz. 11.30 czasu moskiewskiego (9.30 w Polsce). Obecny rekordzista odbywa piątą misję kosmiczną. Od 15 września 2023 r. przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Misja Kononenki ma się zakończyć 23 września 2024 r., obliczono więc, że 5 czerwca łączny ”staż” kosmonauty w przestrzeni pozaziemskiej wyniesie 1000 dni, a w dniu zakończenia misji 1110. Podczas swoich pobytów na orbicie Oleg Kononenko sześć razy wychodził w otwartą przestrzeń kosmiczną (EVA;Extravehicular activity) - gdzie spędził łącznie 39 godzin i 54 minuty.

Reklama

Przypomnijmy, że wspólna aktywność na orbitującej placówce jest jednym z niewielu międzynarodowych projektów, w których Moskwa i Waszyngton nadal współpracują pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę. W ostatnich tygodniach strony zobowiązały się również do przedłużenia umowy ws. wspólnych lotów załogowych na ISS do 2025 r.

Należy jednak podkreślić, że porozumienie wynika m.in. z konieczności dalszego funkcjonowanie ISS. Stacja została skonstruowana w taki sposób, że każda ze stron odpowiada za dostarczony sprzęt, obsługuje poszczególne moduły i elementy placówki.Stacja została zaprojektowana jako współzależna, a jej funkcjonowanie opiera się na wkładzie całego partnerstwa. Żaden z partnerów nie jest obecnie w stanie funkcjonować bez drugiego”- czytamy na stronie NASA.

Reklama

Źródło: PAP/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!