Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Rosyjski robot coraz bliżej lotu na ISS

Fot. Dmitrij Rogozin via Twitter
Fot. Dmitrij Rogozin via Twitter

Rosyjska Korporacja Państwowa ds. Aktywności Kosmicznej Roskosmos czyni przygotowania do przewidzianej na sierpień br. wyprawy kosmicznej robota humanoidalnego FEDOR. Maszyna ma trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jako ładunek bezzałogowego statku Sojuz-MS.

O zamiarze wysłania mechanicznego pasażera w ramach rosyjskiej misji na ISS zaczęto wspominać jeszcze w 2018 roku. Wskazano wówczas, że możliwy termin realizacja tego zamysłu mógłby przypaść na sierpień 2019 roku. W dalszej perspektywie humnoidalna maszyna miałaby uczestniczyć także w locie nowego rosyjskiego statku Federacja (następcy Sojuza), którego pierwszy lot planowany jest na 2023 rok.

Najnowsze doniesienia dotyczące wysłania robota FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) na pokład ISS dotyczą potwierdzenia nie tyle wsparcia operacji załogowej, co osobnego eksperymentu organizowanego w ramach kolejnej misji towarowej statku Sojuz-MS. Zastrzeżenie takie pojawiło się w wypowiedzi dyrektora ds. programów lotów załogowych Roskosmos, Siergieja Krikalowa. Jak podkreślił Krikalow, robot ma zostać wykorzystany "do bardzo ciekawej pracy technicznej, która pozwoli na zwiększenie możliwości istoty ludzkiej". Przedstawiciel rosyjskiej korporacji podkreślił, że FEDOR nie będzie pełnił roli "członka" załogi stacji, a jedynie zostanie użyty w ramach przypisanego konkretnego zadania.

Roskosmos zapoznaje się z możliwościami robota FEDOR od kwietnia br., prowadząc samodzielne oględziny systemu we własnym ośrodku laboratoryjnym. Badana jest m.in. potencjalna użyteczność robota przy obsłudze załogowych lotów kosmicznych.

Źródło i opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!