Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Ruszył 39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Fot. Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]
Fot. Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]

Od poniedziałku 9 września trwa w Olsztynie kilkudniowe ogólnopolskie spotkanie specjalistów zajmujących się szeroko pojętą dziedziną badań kosmosu. Wydarzenie odbywa się cyklicznie w formule zjazdów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Należy do największych polskich konferencji naukowych w obszarze astronomii i kosmologii.

Zjazdy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbywają się co dwa lata w różnych ośrodkach astronomicznych w Polsce. Organizowane są w formule dużych konferencji naukowych, stanowiących przegląd badań astronomicznych i kosmicznych prowadzonych obecnie nad Wisłą. Gospodarzem tegorocznego zjazdu jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a partnerem Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

W tym roku wydarzenie zagościło w stolicy Warmii i Mazur, gromadząc na miejscu blisko 160 uczestników: astronomów, fizyków i przedstawicieli zainteresowanych instytucji.

W programie 39. Zjazdu PTA wyszczególniono dziewięć sesji:

 • Wykład inauguracyjny na temat perspektyw rozwoju sektora kosmicznego w Polsce (wygłoszony przez dra hab. Grzegorza Bronę),
 • Astronomia i astrofizyka wielozakresowa (multi-messenger),
 • Duże projekty aparaturowe, przegląd polskiego udziału,
 • Układy planetarne i astrobiologia,
 • Słońce, gwiazdy i obszary międzygwiazdowe,
 • Akreujące obiekty zwarte i ich ewolucja,
 • Galaktyki i ich aktywność,
 • Kosmologia i budowa wszechświata,
 • Popularyzacja nauki: historia i nowe odkrycia.

Podczas uroczystości otwarcia ogłoszono laureatów nagród PTA. Medal Bohdana Paczyńskiego za wybitny dorobek w dziedzinie astronomii i astrofizyki otrzymał prof. Wojciech Dziembowski. Nagrodę Młodych PTA przyznano Radosławowi Poleskiemu, natomiast laureatów Nagrody i Medalu im. Włodzimierza Zonna „Za popularyzację wiedzy o Wszechświecie” jest dwoje: Jadwiga Biała oraz Jacek Drążkowski.

image
Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]

 

Rozpoczęty 39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego zorganizowano w Olsztynie w dniach od 9 do 12 września. Jego organizatorami są PTA oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a partnerem Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Konferencja jest objęta patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego – Artura Chojeckiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustawa Marka Brzezina, Prezydenta Miasta Olsztyn – Piotra Grzymowicza, a także Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) jest organizacją zrzeszającą zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku, a obecnie liczy blisko 300 członków. Statutowym celem PTA jest popieranie rozwoju nauk astronomicznych oraz ich popularyzacja. W tym celu organizuje konferencje naukowe, prowadzi działalność wydawniczą (m.in. seria publikacji konferencyjnych) oraz angażuje się w działania popularnonaukowe – jest wydawcą czasopisma i portalu „Urania – Postępy Astronomii”, producentem programu telewizyjnego Astronarium. Obecnie prowadzi także akcję „Wizyty astronomów w szkołach” oraz polską część globalnego konkursu na nazwy planet pozasłonecznych.

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!