Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Satelita PW-Sat2 otworzy swój żagiel szybciej niż zakładano

Jedno ze zdjęć wykonanych przez kamerę na pokładzie PW-Sata2. Źródło: radio.pw-sat.pl/gallery
Jedno ze zdjęć wykonanych przez kamerę na pokładzie PW-Sata2. Źródło: radio.pw-sat.pl/gallery

Od startu misji satelity PW-Sat2 3 grudnia 2018 r. zespół misji PW-Sata2 wykonał większość zaplanowanych działań. Pomyślny przebieg wszystkich faz misji oraz dobra łączność radiowa pozwoliły na wykonanie podstawowych i dodatkowych eksperymentów szybciej niż pierwotnie planowano. Obecnie do wykonania pozostał jeszcze jeden najważniejszy eksperyment – rozłożenie żagla deorbitacyjnego. Otwarcie żagla zakończy misję satelity.

Trzy tygodnie misji satelity PW-Sat2 były bardzo owocne. Zespołowi OPER (grupie operującej satelitą podczas jego misji) udało się pomyślnie zrealizować wszystkie zaplanowane na ten czas zadania. Pierwszym i jednocześnie najistotniejszym z nich było nawiązanie komunikacji z satelitą kilka godzin po starcie. Następnie szczegółowo sprawdzony został stan platformy (podstawowych systemów takich jak zasilanie czy komunikacja) oraz instrumentów ładunku użytecznego (ang. payload). Bezpieczne i udane przejście tej fazy misji, a także korzystne warunki termiczne, dodatni budżet mocy (tzn. panele słoneczne dostarczały więcej energii niż jej zużywano) oraz dobra łączność radiowa pozwoliły na wykonanie wszystkich eksperymentów z planu misji podstawowej, jak i dużej części z misji rozszerzonej.

Misja podstawowa i rozszerzona

W skład misji podstawowej satelity wchodziły przede wszystkim testy związane z czujnikiem Słońca oraz kamerami na pokładzie satelity. Dzięki stosunkowo dużej liczbie sesji komunikacyjnych oraz wsparciu radioamatorów z całego świata udało się przyspieszyć realizację kilku serii tych eksperymentów. Dane zebrane z czujnika Słońca oraz innych podsystemów były analizowane na bieżąco, jednak na dokładne podsumowanie trzeba będzie poczekać. Pierwotny plan zakładał, że przeprowadzenie podstawowej części misji zakończy się ok. 25. dnia misji. Aktualnie realizowane są już zadania z rozszerzonej części misji, czyli pomiary promieniowania za pomocą czujnika RadFET oraz wykonywane są dodatkowe zdjęcia za pomocą jednej z kamer.

Pierwotny plan misji zakładał wykonanie wszystkich zadań przed eksperymentem żagla, tj. w ciągu maksymalnie 40 dni. Obecnie do wykonania pozostał jeszcze jeden – najważniejszy i ostatni eksperyment – rozłożenie żagla deorbitacyjnego.

Decyzja o wcześniejszym otwarciu żagla

Satelita przebywający w przestrzeni kosmicznej narażony jest na szereg zagrożeń – m.in. ze strony zmieniających się temperatur, promieniowania kosmicznego, które niekorzystnie wpływa na systemy elektroniczne. Zrealizowawszy większość zaplanowanych zadań zespół zdecydował się na przyśpieszenie eksperymentu otwarcia żagla deorbitacyjnego.

Dokładny termin będzie zależał od wielu czynników – m. in. od układu przelotów nad Polską, stanu satelity oraz aktualnych warunków komunikacji radiowej z satelitą. Brany pod uwagę jest ostatni tydzień 2018 roku oraz pierwszy tydzień stycznia 2019 roku.

Źródło: PW-Sat2/pw-sat.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!