Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Start pierwszej polskiej konferencji astrobiologicznej - Life and Space 2021

Fot. NASA [astrobiology.nasa.gov]
Fot. NASA [astrobiology.nasa.gov]

Wraz z nastaniem 29 września 2021 roku rusza pierwsza odsłona konferencji astrobiologicznej Life and Space 2021, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne. Wydarzenie (w formule zdalnej) daje możliwość zaznajomienia się z tym specyficznym obszarem badań kosmicznych oraz jest okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy między specjalistami z różnych części świata.

Konferencja L&S 2021 to pierwsze tak duże wydarzenie poświęcone astrobiologii w Polsce. Celem organizatorów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji tematycznej i promocji badań polskich astrobiologów, jak również integracji lokalnego środowiska astrobiologicznego z reprezentantami tej dyscypliny z całego świata. 

Wydarzenie rozpisano na 3 dni trwania, podczas których przewidziano wykłady uznanych specjalistów. Udział w konferencji potwierdzili: dr Jason Dworkin, reprezentujący Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda (NASA), którego poproszono o omówienie szczegółów wyjątkowej misji badawczej OSIRIS-REx; dr Sara Imari Walker z Uniwersytetu Stanu Arizona (Instytut w Santa Fe) - z tematem o biochemii układów planetarnych; oraz prof. Jacek Krełowski, reprezentujący Instytut Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (występujący z prezentacją o badaniu chmur międzygwiazdowych).

W konferencji zadeklarowano udział ponad 100 uczestników z 17 krajów, przygotowując dla nich prezentacje z badań w 6 sesjach tematycznych dotyczących zagadnień: astrochemii i biosygnatur, biologii syntetycznej i organizmów ekstremofilnych, chemii prebiotycznej, planetarnych i eksploracji kosmosu, początków i ewolucji życia oraz obecności człowieka w kosmosie. Podczas wydarzenia odbywa się także sesja posterowa, a uczestnicy otrzymali możliwość udziału w wirtualnym networkingu.

image
Plakat promujący wydarzenie Lifa & Space 2021. Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie wspiera też szereg patronów medialnych, wśród których jest również serwis Space24.pl.

Zdalne dołączenie do udziału w przebiegu konferencji możliwe jest także w trakcie jej trwania - chętni mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem biletów przydzielanych na stronie dostępowej wydarzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama