Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Startuje konkurs "KosmoSzkoła z PAK" na projekt edukacyjny z zakresu astronomii

Ilustracja: PTA
Ilustracja: PTA

Czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polska Agencja Kosmiczna ogłaszają konkurs dla szkół, nauczycieli i uczniów na projekt edukacyjny dotyczący astronomii. Pula nagród w konkursie to 8000 złotych.

Jeśli „A” kojarzy Ci się z astronomią lub astronautyką, jeśli chciałbyś aby w Twojej szkole działało kółko astronomiczne, ale brak mu pracowni i sprzętu, jeśli masz mnóstwo pomysłów na projekty astronomiczne, to mamy dla Ciebie konkurs! – tak zachęcają do udziału organizatorzy nowego konkursu dla szkół, nauczycieli i uczniów zatytułowanego „KosmoSzkoła z Polską Agencją Kosmiczną”.

Konkurs jest skierowany do wszystkich typów szkół, a zadaniem konkursowym jest opisanie pomysłu na program zajęć kółka astronomicznego oraz przygotowanie listy sprzętu potrzebnego do działania takiego kółka. Laureaci konkursu mogą liczyć na sfinansowanie części takiego astronomicznego sprzętu. Łączna pula nagród to 8000 zł w formie wybranego sprzętu astronomicznego dla szkoły oraz nagrody książkowe dla autorów projektów. Dodatkowo 100 pierwszych szkół, które przyślą zgłoszenia, otrzyma prenumeratę „Uranii – Postępów Astronomii” na rok szkolny 2018/2019.

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej, na której znajduje się także więcej informacji oraz regulamin konkursu. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 31 października 2018 r., a wyniki zostaną ogłoszone do 25 listopada 2018 r.

Konkurs „Kosmoszkoła z PAK” dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ogłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym i dwumiesięcznikiem „Urania – Postępy Astronomii”, wychodzi naprzeciw statutowym i ustawowym zadaniom, jakie realizuje Agencja na polu szeroko rozumianej edukacji kosmicznej. Ma on na celu zaktywizowanie, docenienie pracy i wysiłków szkolnej społeczności miłośników astronomii, astronautyki i technologii satelitarnych, którzy po kolejnych etapach edukacji zasilać będą rodzimy rynek pracy jako pracownicy naukowi uczelni wyższych, wysoko wykwalifikowani specjaliści firm branży kosmicznej, czy też, jako młodzi biznesmeni, sami zakładający swoje kosmiczne start-up’y.

Przemysław Rudź z Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.

Z kolei prof. Maciej Mikołajewski, Redaktor Naczelny „Uranii – Postępów Astronomii”, dodaje: Można powiedzieć, że KosmoSzkoła to trochę jakby kontynuacja prowadzonych w ubiegłych latach przez „Uranię” konkursów „Nasza szkolna przygoda z astronomią”. Tym razem jednak nie będzie oceniania dotychczasowa aktywność szkoły związana z astronomią i kosmosem, a plany prowadzenia takiej aktywności w przyszłości.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku.

„Urania – Postępy Astronomii”, w skrócie „Urania”, jest głównym polskim czasopismem i portalem o astronomii i kosmosie. Ma blisko stuletnią tradycję. Prowadzi portal internetowy.

Polska Agencja Kosmiczna (PAK) to rządowa agencja powołana w 2014 r. w celu rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Reklama
Reklama

Komentarze