Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Szczecińskie obserwacje najdłuższego zaćmienia Księżyca w XXI wieku

Ilustracja: nasaviz.gsfc.nasa.gov
Ilustracja: nasaviz.gsfc.nasa.gov

Wspólne obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca przygotowuje szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Zjawisko będzie można zobaczyć w piątek 27 lipca m.in. przez największy amatorski teleskop w Polsce.

"Tegoroczne zaćmienie będzie najdłuższe w tym stuleciu, a Księżyc będzie wschodził już w fazie zaćmienia całkowitego. Chcemy zaprosić mieszkańców Szczecina do oglądania tego spektakularnego zjawiska z tarasu Wałów Chrobrego" – powiedział PAP Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Jak podkreślił, dodatkowym efektem będzie barwa Księżyca.

"Nasz satelita podczas wschodu jest bardzo zaczerwieniony, z uwagi na wpływ atmosfery. W fazie zaćmienia całkowitego, ta czerwień będzie jeszcze bardziej intensywna" – wyjaśnił Biskupski. Dodał, że w piątek na nocnym niebie będzie można podziwiać także inne obiekty.
"To będzie okazja do obserwacji Marsa, który będąc w tzw. opozycji, jest najbliżej Ziemi od 15 lat. Przy sprzyjających warunkach widoczne będą też Wenus, Jowisz, Saturn, jaśniejsze gromady gwiazd i mgławice" – zaznaczył Biskupski.

Jak zapewniają organizatorzy, uczestnicy będą mogli spojrzeć w niebo m.in. przez największy amatorski teleskop w Polsce – "Sowę", o średnicy 60 cm i wysokości 2 m.

Obserwacje rozpoczną się w piątek o godz. 21 na Wałach Chrobrego.

Tegoroczne zaćmienie potrwa niemal 1 godzinę i 45 minut. Następne takie równie długie zjawisko będzie można zaobserwować w 2123 r.

Można zastanawiać się, dlaczego nie każda pełnia Księżyca łączy się z jego zaćmieniem. Wynika to z faktu, że płaszczyzna orbity Księżyca jest nachylona w stosunku do płaszczyzny orbity, po której Ziemia krąży wokół Słońca. Stąd, Księżyc najczęściej przechodzi w fazie pełni pod lub nad cieniem planety. Również z powodu tego nachylenia nie każdy nów naszego naturalnego satelity łączy się z zaćmieniem Słońca.

PAP/PZ

Reklama
Reklama

Komentarze