Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Tajkonauci wyhodowali ryż na stacji Tiangong

Autor. Shujianyang/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Nasiona ryżu przywiezione przed miesiącem na chińską stację kosmiczną Tiangong wykiełkowały i powstałe rośliny mają już 30 cm - poinformowała Chińska Akademia Nauk. Ostateczny cel badaczy to uzyskanie kolejnego pokolenia nasion.

Reklama

Jeśli ludzie mają kiedyś skolonizować Księżyc czy Marsa, najprawdopodobniej będą musieli uprawiać na miejscu różne rośliny jadalne. Być może umiejętność ta przyda się również w dalekich podróżach w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Dlatego 29 lipca na pokład chińskiej stacji orbitalnej Tiangong trafiły nasiona ryżu oraz rzodkiewnika (jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin w biologicznych eksperymentach).

Czytaj też

Chińska Akademia Nauk podała właśnie, że rzodkiewniki mają już po kilka liści, a ryż - ok. 30 cm wysokości.

Reklama

Chińskim astronautom już wcześniej udało się uzyskać na orbicie nasiona rzodkiewnika. Celem jest teraz uzyskanie nasion ryżu i opracowanie wstępnych zaleceń do jego hodowli w przestrzeni.

Na orbicie rośliny muszą się mierzyć z niemałym wyzwaniem, jakim jest mikrograwitacja. Wśród pojawiających się problemów można wymienić opóźnione kwitnienie, obniżoną produkcję nasion i gorszą ich jakość. Co więcej, do tej pory w kosmosie udało się uzyskać nasiona tylko kilku gatunków, w tym rzepaku, pszenicy i grochu - przypomina Agencja.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!