Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Teleskopu Hubble’a uchwycił unikalną galaktyczną kolizję

Dwie łączące się galaktyki w układzie VV689
Dwie łączące się galaktyki w układzie VV689
Autor. ESA/Hubble & NASA

NASA i ESA zaprezentowały zdjęcie zderzających się galaktyk, które mają kształt przypominający skrzydła anioła. Oddziaływanie galaktyk sprawiło, że układ VV-689 jest niemal całkowicie symetryczny, sprawiając wrażenie ogromnego zestawu galaktycznych skrzydeł. Jest to efekt obserwacji zestawu wybranych obiektów z projektu nauki społecznościowej Galaxy Zoo.

Reklama

VV-689 to dwie galaktyki, które obserwujemy w trakcie procesu ich łączenia. System znany jest także pod oznaczeniami MCG+03-26-016, IRAS F09588+2002, LEDA 29031 oraz pod nazwą „Angel Wing" („Skrzydło Anioła"). Interakcja pomiędzy galaktykami spowodowała, że system jest prawie symetryczny i sprawia wrażenie podobnego w kształcie do anielskich skrzydeł.

Reklama

Zdjęcie pochodzi z projektu obserwacyjnego, w ramach którego fotografowane są tzw. „Zoo Gems", czyli ciekawe galaktyki z projektu Galaxy Zoo (Galaktyczne Zoo). Galaxy Zoo to projekt nauki społecznościowej, w którym każdy chętny może wspomóc naukowców w klasyfikowaniu galaktyk i analizie olbrzymich ilości danych z teleskopów robotycznych. W ten sposób naukowców wspomagają setki tysięcy ochotników. W trakcie swoich analiz natrafiają m.in. na dziwne lub piękne galaktyki, z których niektóre nie były wcześniej dokładnie badane.

Czytaj też

Uczestnicy mogli głosować, które z obiektów zostaną szczegółowo zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Oddano 18 tys głosów. Wybrane do obserwacji obiekty obejmują galaktyki w kształcie pierścienia, nietypowe galaktyki spiralne i różne zderzenia galaktyk, w tym VV-689.

Reklama

Oprócz Galaxy Zoo istnieje też podobny projekt nauki społecznościowej o nazwie Radio Galaxy Zoo: LOFAR, w ramach którego w odległych galaktykach poszukiwane są supermasywne czarne dziury.

Zdjęcia można zobaczyć m.in. na stronach https://www.nasa.gov/image-feature/an-angel-wing-in-space i [https://esahubble.org/images/potw2216a (http://esahubble.org/images/potw2216a)

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama