Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Teleskopy JEDI będą obserwowały Słońce

Autor. NASA/SDO

NASA zapowiedziała budowę kosmicznego instrumentu do obserwacji korony słonecznej. Joint EUV coronal Diagnostic Investigation (JEDI) znajdzie się na pokładzie budowanego przez ESA kosmicznego obserwatorium Słońca Vigil.

Amerykańska Agencja Kosmiczna zdecydowała o budowie instrumentu, który z pomocą dwóch teleskopów będzie przyglądały się aktywności korony słonecznej, a konkretnie jej środkowej części. To właśnie w koronie dochodzi do powstawania wiatru słonecznego i różnych, w tym gwałtownych zdarzeń decydujących o kosmicznej pogodzie, takich jak erupcje koronalne.

Reklama

Teleskopy Joint EUV coronal Diagnostic Investigation (JEDI) będą obserwowały Słońce w zakresie dalekiego ultrafioletu. Pasmo to jest niewidzialne dla oka, ale niesie mnóstwo informacji o zachowaniu gwiazdy.

JEDI ma być częścią europejskiego obserwatorium Vigil, które ma zostać wyniesione w przestrzeń w 2031 roku i umieszczone w 5. punkcie Lagrange’a w układzie Ziemia-Słońce. Punkt ten, podobnie jak 4 punkt Lagrange’a, można znaleźć w ten sposób, że z Ziemią i Słońcem tworzy on trójkąt równoboczny.

Znajduje się on na orbicie, po której Ziemia okrąża Słońce, 60 stopni za naszą planetą. Punkt cechuje się tym, że umieszczony w nim instrument naturalnie zachowuje swoją pozycję, a ponadto miejsce to umożliwi obserwację Słońca z nowego kąta.

Reklama

Prowadzone przez JEDI obserwacje pomogą nam powiązać zjawiska dostrzegane na powierzchni Słońca z tym, co można zmierzyć w jego atmosferze, w koronie” – wyjaśnia Nicola Fox z głównej siedziby NASA.

W połączeniu z wyjątkowo ostrymi obrazami dostarczanymi przez Vigil umożliwi nam nowe zrozumienie tego, co napędza kosmiczną pogodę. To z kolei pomoże nam udoskonalić system ostrzegania przed jej groźnymi zjawiskami, które mogą zaszkodzić satelitom, ludziom w kosmosie, a także Ziemi” – dodaje.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!