Reklama

NAUKA I EDUKACJA

USA: "kosmiczne" kwoty na rocznicowej licytacji ekwipunku z misji Apollo

Rękawice skafandra kosmicznego Neila Armstronga z misji Apollo 11. Fot. NASA/Eric Jones [nasa.gov]
Rękawice skafandra kosmicznego Neila Armstronga z misji Apollo 11. Fot. NASA/Eric Jones [nasa.gov]

Amerykański dom aukcyjny Julien’s zorganizował - niemal zbieżnie z przypadającą dopiero co 51. rocznicą startu załogowej wyprawy Apollo 11 na Księżyc - okolicznościową licytację rekwizytów filmowych oraz memorabiliów, wśród których znalazł się oryginalny ekwipunek wykorzystany w kosmosie podczas wypraw NASA. Wyniki sprzedaży znacząco prześcignęły oczekiwania organizatorów.

Jednym z najwyżej licytowanych przedmiotów okazał się autentyczny drążek sterowniczy używany przez Neila Armstronga podczas misji Apollo 11 w 1969 roku (obsługujący pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu). Instrument trafił do nowego właściciela za cenę 370 tysięcy USD - niemal cztery razy więcej od wartości szacowanej przed aukcją (100 tys. USD). Oprócz tego, za kolejne 256 tysięcy USD sprzedano inny drążek sterowniczy, którego podczas misji Apollo 11 używał Edwin "Buzz" Aldrin. Na aukcji wystawiono także rękawicę skafandra kosmicznego przygotowaną dla Neila Armstronga - osiągnęła cenę 76,8 tys. USD (wobec szacowanych 10 tys.).

Te i wiele innych przedmiotów wystawiono na aukcji "Legends and Explorers", zorganizowanej przez dom aukcyjny Julien's w terminie 17-18 lipca 2020 roku - niemal dokładnie u zbiegu z 51. rocznicą startu pierwszej wyprawy ludzi na Księżyc. Na licytacji wystawiono w sumie blisko 900 przedmiotów - głównie jednak rekwizytów i pamiątek filmowych.

Autentyczność historycznych przedmiotów z misji Apollo 11 potwierdziła amerykańska agencja kosmiczna NASA. Mimo to, dom aukcyjny Julien's nie spodziewał się z ich sprzedaży tak znacznych sum.

W trakcie wydarzenia doszło również do sprzedaży sprzętu używanego w trakcie późniejszych misji księżycowych. Była to m.in. skrzynka narzędziowa astronautów wyprawy Apollo 17, którą odstąpiono za 102 tysiące USD (znacznie powyżej oczekiwanych 20 tysięcy).

Podczas aukcji w Beverly Hills pod młotek poszedł także kostium z legendarnego obrazu science-fiction w reżyserii Stanley'a Kubricka - "2001: Odyseja kosmiczna" z 1968 roku. Przedmiotem licytacji był w tym przypadku skafander i hełm głównego bohatera, którego używał w filmie aktor Keir Dullea podczas sceny z odłączeniem "zbuntowanego" superkomputera HAL 9000 - komplet sprzedano za 370 tysięcy USD (przy wartości szacowanej na 200 tysięcy dolarów amerykańskich).

Znaczna część z tych rekwizytów i pamiątek pozostała jeszcze dostępna dla zainteresowanych zakupem - do wglądu na nadal otwartych prezentacjach internetowych organizatora.

Opracowanie:PAP/S24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!