NAUKA I EDUKACJA
W stronę polskiej Sieci Uczelni Kosmicznych. Przedstawienie założeń
Kosmos dla Ziemi i Ludzkości – to hasło, które ma przyświecać zaproponowanej działalności Sieci Uczelni Kosmicznych, będącej przedmiotem rozważań podczas spotkania przeprowadzonego z inicjatywy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zamysł powołania Sieci wsparło Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Sieć Uczelni Kosmicznych ma przede wszystkim umożliwić rozwijanie polskiej nauki w obszarze badań kosmicznych, kształcenie w obszarze inżynierii kosmicznej czy realizację wspólnych badań oraz ich komercjalizację. Nadrzędnym celem funkcjonowania Sieci ma być wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i badań w obszarze technologii kosmicznych, stworzenie platformy dyskusyjnej oraz ułatwienie współpracy pomiędzy grupami badawczymi, pracującymi na polskich uczelniach w tej szybko rozwijającej się branży.
W spotkaniu prowadzonym online 27 maja br. wzięli udział: Prof. Jerzy Lis - Rektor AGH, prof. Rafał Wiśniowski - Prorektor AGH ds. Współpracy, prof. Tadeusz Uhl - Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH, prof. Arkadiusz Mężyk - Przewodniczący KRASP, prof. Teofil Jesionowski - Przewodniczącym KRPUT, prof. Bogumiła Kaniewska - Przewodnicząca KRUP oraz prof. Grzegorz Wrochna - Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Anna Budzanowska - Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Mateusz Gaczyński - Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Gościem specjalnym spotkania był natomiast Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.
„Jako pojedyncze uczelnie mamy spory potencjały do zaoferowania, m.in. unikatowe kierunki, nowocześnie wyposażone laboratoria, czy wspólnie z innymi uczelniami realizowane badania. Dopiero jednak jako Sieć Uczelni Kosmicznych mamy szansę zaistnieć w świadomości światowych liderów” – wskazał rektor AGH w Krakowie, prof. Jerzy Lis, omawiając przesłanki stojące za koncepcją połączenia potencjałów uczelnianych w obszarze kształcenia i wspierania rozwoju zdolności kosmicznych.
Obserwowany w Polsce, Europie i na całym świecie dynamiczny rozwój sektora kosmicznego stawia przed polskimi uczelniami szereg wyzwań. Nowe zakłady pracy, specjalistyczne firmy, laboratoria poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży kosmicznego. Dla polskich uczelni to szansa, aby dołączyć do tego sektora i zasilić go dobrze wykształconymi specjalistami.
„Przyczynkiem do powstania Sieci Uczelni Kosmicznych są dotychczasowe działania AGH w kierunku kształcenia i badań w obszarze inżynierii kosmicznej, a także prestiżowy projekt Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, który AGH tworzy wspólnie z czterema innymi uniwersytetami europejskimi” – podkreślił dalej prof. Jerzy Lis, występujący w roli inicjatora Sieci Uczelni Kosmicznych. „Bardzo zależy nam na tym, aby naszymi doświadczeniami dzielić się z innymi uczelniami z Polski. Wspólne kształcenie inżynierów specjalności kosmicznych, wspólne badania z obszaru nauk o kosmosie czy wreszcie wspólna realizacja grantów i badań to nasz główny cel” – wyjaśnił dalej.
„Cieszę się bardzo z podjętej przez AGH inicjatywy” – podkreślił na tę okoliczność Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych. „Idea, która jej przyświecająca, tj. Kosmos dla Ziemi i Ludzkości, celnie oddaje ducha aktualnych potrzeb całego świata oraz Polski” - wskazał.
Poprzeczkę stawiamy sobie bardzo wysoko. Uczelnie w pierwszej kolejności mogą mieć swój duży wkład w rozwój branży kosmicznej. Wyzwaniem w realizacji projektów kosmicznych jest ich sprawne zarządzanie. Mam nadzieje, że Sieć Uczelni Kosmicznych będzie czuwać nad projektami z tego obszaru, ale także inicjować nowe przedsięwzięcia z sektora kosmicznego. Ministerstwo będzie z dużym przekonaniem wspierać inicjatywę oraz włączać się aktywnie w jej działania.
W spotkaniu inicjującym działanie Sieci Uczelni Kosmicznych wziął również udział prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. „Rozmowa o tym, jak kształcić przyszłych ekspertów, jak otwierać ich potencjał transferu technologii jest dla nas niezwykle istotna. Jestem przekonany, że spotkanie inicjujące działalność Sieci Uczelni Kosmicznych będzie doskonałym początkiem szerszej współpracy pomiędzy Polską Agencja Kosmiczną, AGH oraz całą Siecią” – wskazał, deklarując dalej także chęć zapewnienia wsparcia w obszarze kontaktów z przemysłem. „Mamy świadomość, że nic nie pomaga w inspiracji studentów bardziej niż możliwość zaangażowania się w praktyczne zastosowaniach nauki” – stwierdził szef PolSA.
W opinii prof. Tadeusza Uhla, Dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych AGH, nauka światowa, w tym polska, niezwykle prężnie rozwija badania i kształcenie w obszarze technologii kosmicznych. „Dzięki zmianie strategii podboju kosmosu przez największych graczy w tej dziedzinie, koszty udziału w badaniach nie są już barierą dla uczelni. W związku z tym mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Sieć Uczelni Kosmicznych będzie brała udział w wielu misjach i przyczyni się do wzrostu naszej konkurencyjności na arenie międzynarodowej, zarówno w obszarze naukowym jak i komercyjnym” – podkreślił prof. Uhl.
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie