Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wielkopolski ośrodek zbada, co łączy podróże kosmiczne i pandemiczną izolację

Fot. LunAres/Anna B. Gregorczyk [lunares.space]
Fot. LunAres/Anna B. Gregorczyk [lunares.space]

Placówka Badawcza LunAres w Pile już od kilku lat cyklicznie symuluje przebieg załogowych misji kosmicznych, izolując od świata międzynarodowe zespoły ochotników. Widząc tutaj pewne punkty styku ze sferą zaistniałych pandemicznych okoliczności, zespół prowadzący projekt postanowił, że zdobytą dotychczas wiedzę i swoją placówkę wykorzysta do zbadania, jak przymusowa kwarantanna wpływa na ludzki mózg.

Założona w 2017 roku Placówka Badawcza LunAres powstała z myślą o utworzeniu laboratorium do przeprowadzania symulowanych załogowych misji kosmicznych, zwanych misjami analogowymi. Jednym z głównych celów ośrodka są badania nad zdrowiem, psychologią i socjologią sześcioosobowych załóg zamkniętych na 165 metrach kwadratowych.

Pandemia COVID-19 stworzyła pod tym względem nowe okoliczności, prowokujące do wykorzystania potencjału LunAres do badań nad neurologicznymi i psychologicznymi skutkami kwarantanny, w której obecnie znajduje się ponad sto tysięcy Polek i Polaków. Rozpoczynająca się w listopadzie kampania badawcza ma skupić się m.in. na tym, jak ludzki mózg dostosowuje się do przymusowego zamknięcia w czterech ścianach. Trwa właśnie nabór kandydatów na tzw. analogowych astronautów.

W ramach eksperymentu przewidziano m.in. badania oparte na rezonansie magnetycznym głowy przed i po izolacji załogi, by określić zmiany, jakie zachodzą w strukturze mózgu w czasie kwarantanny. Zespół uważa, że badania mogą być interesujące pod kątem radzenia sobie z obecną sytuacją pandemiczną.

Placówka Badawcza LunAres pozwala na całkowitą izolację ludzi przebywających na jej terenie od środowiska zewnętrznego. Infrastruktura bazy pozwala na ciągłe monitorowanie zdrowia, zachowania mieszkańców oraz pełną immersję podczas izolacji.

Badania izolacyjne, mające na celu symulację warunków lotów na inne ciała niebieskie, w tym Marsa i Księżyc, wydawały się niezwykle oderwane od rzeczywistości jeszcze rok temu. Obecnie, wskutek pandemii, niemal każdy rozumie jak istotne jest dogłębne zbadanie psychologii izolacji, zarówno wybranej z wolnej woli, jak i przymusowej. Dzięki przystosowaniu habitatu LunAres do prowadzenia badań nad chronobiologią, cyklami funkcjonowania w czasie małych grup ludzi, jesteśmy w stanie dostarczać cennej wiedzy popartej eksperymentalnie, potencjalnie przydatnej tu i teraz, dla całych społeczeństw. Niebagatelne tutaj znaczenie mają również eksperymenty z użyciem nowoczesnych technik obrazowania układu nerwowego, sprzężone z oceną czynnościową i aspektami psychofizycznymi analogowych astronautów.

Dr Aleksander Waśniowski, naczelny lekarz załogi
image
Ilustracja: LunAres [lunares.space]

Od początku istnienia placówki, przeprowadzono 10 misji naukowych. W okresie od listopada 2020 do marca 2021 badacze planują pięć dwutygodniowych symulacji z udziałem międzynarodowych załóg.

“Zgłaszają się kandydaci z całej Europy. Niektóre terminy badań są już po naborze, niektóre szukają jeszcze kandydatów, dlatego zachęcam do wypełniania formularza zgłoszeniowego na naszej stronie” - mówi Leszek Orzechowski, dyrektor placówki. “Zdajemy sobie sprawę, że pandemia to wyzywający czas na organizację tego typu badań, ale też pamiętajmy o potencjalnej użyteczności uzyskanych wyników. Niezależnie od patogenów nieodłącznym aspektem każdej pandemii będzie fizyczna izolacja społeczeństwa” - podkreśla dalej.

Z uwagi na charakter symulacji załogowej misji kosmicznej zazwyczaj w załodze znaleźć można inżynierów, naukowców, lekarzy, podróżników oraz artystów, którzy opłacając udział w symulacji, realizują swoje badania i projekty. “Obecnie udział w naszych badaniach trzeba potraktować jak dwutygodniowy wyjazd naukowy i szkoleniowy. Każdy coś zyskuje i przy okazji pozyskiwane są dane pożyteczne dla wielu zespołów badawczych" - dodaje Orzechowski. "Ciągle rozbudowujemy naszą siatkę naukową i w niedalekiej przyszłości mamy nadzieję pochwalić się pierwszymi międzynarodowymi grantami badawczymi” - zapewnia.

Szersze informacje na temat inicjatywy dostępne są na stronie placówki - można tam znaleźć również formularz zgłoszeniowy.

Reklama
Reklama

Komentarze