Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wrocławski weekend z kosmosem. Trzecia edycja World Space Week Poland

Fot. World Space Week Poland [worldspaceweek.pl]
Fot. World Space Week Poland [worldspaceweek.pl]

Podczas pierwszego październikowego weekendu tego roku we Wrocławiu trwać będzie trzecia edycja polskiej odsłony World Space Week. To niekomercyjne wydarzenie organizowane jest w Polsce przez entuzjastów technologii kosmicznych oraz astronomii ze Stowarzyszenia WroSpace.

Wydarzenie zorientowane jest na zaangażowanie znawców tematyki oraz ludzi biznesu i nauki w ramach ogólnodostępnych, darmowych spotkań i atrakcji - zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i starszych miłośników Kosmosu i astronomii. Na tę okazję przygotowano cykl blisko 40 warsztatów tematycznych, strefy wystaw astronomiczno-kosmicznych, pokaz misji balonu stratosferycznego (z transmisją na żywo) oraz targi firm z sektora kosmicznego i astronomicznego. Wśród najważniejszych punktów programu World Space Week Wrocław 2019 (organizowanego w dniach 5-6 października) jest konferencja popularnonaukowa, zaplanowana na niedzielę 6.10.2019 we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

W grupie jej specjalnych uczestników będą:

  • Artur B. Chmielewski, inżynier, menadżer wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, syn popularnego „Papcia Chmiela”,
  • dr Grzegorz Brona, przedsiębiorca sektora kosmicznego i były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej,
  • Wiktor Niedzicki, uznany popularyzator nauki i autor pamiętnego programu „Laboratorium”,
  • dr Andrzej Dragan, fizyk i fotograf.

Patronatem honorowym objęły wydarzenie: Polska Agencja Kosmiczna, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Prezydent Miasta Wrocław. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Gminy Wrocław.

Stowarzyszenie WroSpace, główny organizator World Space Week Wrocław 2019, deklaruje w pełni wolontariacki charakter swojego zaangażowania w organizację wydarzenia, które ma wynikać przede wszystkim z pasji do astronomii, kosmosu i działań społecznych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji - szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

"World Space Week", czyli Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, to globalna inicjatywa promująca zainteresowanie nauką i techniką, a w szczególności podbojem przestrzeni kosmicznej. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1999. Uważa się je za największą międzynarodową inicjatywę tego typu o charakterze otwartym. Wydarzenie ma charakter popularnonaukowy i koordynowane jest przez The World Space Week Association. World Space Week odbywa się cyklicznie każdego roku, zmieniając temat przewodni - organizowany jest w ponad 120 krajach. Tematem przewodnim w roku 2019 jest "the Moon - gateway to the Stars" (Księżyc - brama do gwiazd).

W Polsce obchody tego święta po raz pierwszy odbyły się we Wrocławiu w roku 2017, z inicjatywy entuzjastów tematyki kosmicznej, popularyzatorów nauki, późniejszych założycieli stowarzyszenia WroSpace. W 2018 roku wydarzenie odwiedziło ponad 3000 osób z całej Polski.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!