Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wykłady noblistów na polskiej konferencji astronomicznej. Zapis wideo od PTA

Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]
Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne [pta.edu.pl]

Polskie Towarzystwo Astronomiczne zdecydowało się udostępnić zapisy wideo z wykładów przedstawionych (na okoliczność niedawnego 40. Zjazdu PTA w Szczecinie) przez laureatów Nagrody Nobla: prof. Reinharda Genzela i prof. Barry’ego C. Barisha. PTA zaprasza na retransmisje obu tych wystąpień, dostępnych odpowiednio od 5 oraz 12 października 2021 r. (po godz. 18.00).

Niedawno zakończył się 40. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego - połączonego z naukową konferencją, która zapewniła szeroki przegląd aktualnych spraw i badań astronomicznych prowadzonych w Polsce i na świecie. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się m.in. laureaci Nagrody Nobla z dziedzin nauk ścisłych.

Aktualnie Polskie Towarzystwo Astronomiczne oferuje możliwość obejrzenia retransmisji z prelekcji wygłoszonych przez noblistów. Pierwszy z wykładów dotyczy czarnych dziur, a dokładniej badań supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej (Sagittarius A*) - kwestii ustalenia jej dokładnej masy, analizy ruchów gazu i gwiazd na orbitach wokół niej. Wystąpienie stanowi omówienie efektów 40 lat badań. Opowiada o tym prof. Reinhard Genzel (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2020 roku za odkrycie supermasywnego zwartego obiektu w centrum naszej galaktyki. Tytuł wykładu to A 40-year journey - Testing the Massive Black Hole Paradigm.

Druga z prelekcji dotyczy jednego z najważniejszych odkryć naukowych XXI wieku - detekcji fal grawitacyjnych. Tutaj prelegentem jest prof. Barry C. Barish (Caltech oraz UC Riverside), który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2017 roku za decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych. Tytuł wykładu: Understanding our Universe with Gravitational Waves.

Obie prelekcje są prowadzone w języku angielskim. Możliwość ich wysłuchania zapewniono na kanale PTA w usłudze Youtube. Zapis z głównej części samego wydarzenia (40. Zjazdu PTA ) możliwy jest dzięki zamieszczonemu niżej osobnemu nagraniu.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Prowadzi działalność naukową i popularyzującą astronomię. Organizuje konferencje, jest wydawcą czasopisma popularnonaukowego (Urania - Postępy Astronomii), portali internetowych (Urania.edu.pl, AstroGPS.pl) oraz producentem serii telewizyjnej Astronarium.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!