Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Yuri’s Night 2021 i wrocławska edycja - świętowanie splotu rocznic ery kosmicznej

Ilustracja: Stowarzyszenie WroSpace [wrospace.pl]
Ilustracja: Stowarzyszenie WroSpace [wrospace.pl]

W poniedziałek 12 kwietnia minie dokładnie 60 lat od pierwszego lotu człowieka w kosmos. Jurij Gagarin, przebywając w przestrzeni pozaziemskiej przez 108 minut, potwierdził, że niebo nie jest dla ludzi granicą nie do przebycia. Aby regularnie zwracać uwagę na ten wyczyn, powstało Yuri’s Night – wydarzenie o zasięgu ogólnoświatowym celebrujące marzenia o odkrywaniu nowych przestrzeni, postępy obecnej eksploracji kosmosu oraz dotychczasowe pozaziemskie dokonania. W tym roku towarzyszy mu już po raz piąty także Yuri’s Night Wrocław - po raz drugi w formule online.

Na całym świecie każdego roku o tej porze upamiętnia się osiągnięcie radzieckiego programu kosmicznego i Jurija Gagarina, które nastąpiło 12 kwietnia 1961 r., jak również inauguracyjne wystrzelenie amerykańskiego promu kosmicznego, dokonane równo 20 lat później - 12 kwietnia 1981 r. Oba te wydarzenia są głównym tłem celebracji w ramach Yuri's Night na całym świecie. "Wykorzystujemy odniesienia do przestrzeni kosmicznej, aby podkreślić wspólnotę dążeń całego rodzaju ludzkiego i świętować w jedności, aby wzmocnić najlepsze sfery tego, kim jesteśmy i pielęgnować wizję, dokąd zmierzamy" - deklarują autorzy ogólnoświatowej formuły i pomysłu Yuri's Night.

Polskiej edycji przewodzi Yuri’s Night Wrocław 2021 - już po raz piąty ogółem, a drugi w wersji online. Tak jak w poprzednich latach, dla uczestników przewidziano interesujące prelekcje, rozgrywki gier planszowych oraz udział w konkursie. Całość w formule zdalnej.

Tegoroczna edycja Yuri’s Night i jej wrocławska odsłona odbywają się w weekend 10-11 kwietnia - transmisja dostępna jest na profilu wydarzenia w mediach społecznościowych oraz na kanale platformy YouTube.

Organizatorem wrocławskiej odsłony wydarzenia jest stowarzyszenie WroSpace.

Współorganizatorzy:

  • Solar System Voyager,
  • Centrum Badań Kosmicznych PAN,
  • koło studenckie PWR Aerospace,
  • klub krótkofalowców SP6ZWR,
  • Fundacja New Space,
  • Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach,
  • Planetarium Wenus.

Więcej szczegółów dostępnych jest także na stronie internetowej inicjatywy.

Reklama
Reklama

Komentarze