Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Naziemne systemy dla "kosmicznych oczu" polskiej armii

Fot. Thales.
Fot. Thales.

Thales Alenia Space oraz Telespazio zawarły umowę z jednostką ministerstwa obrony Włoch, w celu dostarczenia polskiemu resortowi obrony naziemnego systemu transmisji i przekazywania danych z satelitów rozpoznawczych systemu COSMO-SkyMed pierwszej i drugiej generacji. 

Porozumienie zostało sygnowane w środę 2 września przez Thales Alenia Space Italia – lidera konsorcjum z udziałem między innymi Telespazio oraz Teledife. Kontrakt ma wartość 30 mln euro i na jego podstawie do Polski zostaną dostarczone systemy naziemne, umożliwiające wykorzystanie danych z rozpoznania satelitarnego, włącznie z ich analizą (P-DUGS).

Z kolei Teledife (Generalna Dyrekcja Telekomunikacji, IT i Zaawansowanych Technologii resortu obrony Włoch) zawarła wcześniej umowę z polskim MON, na bazie której Siły Zbrojne RP otrzymają dostęp do COSMO-SkyMed. Natomiast "Memorandum o porouzmieniu" w sprawie wykorzystania COSMO-SkyMed przez Polskę zawarto w 2012 roku. 

Na przełomie lat 2016 i 2017 Polska uzyska dostęp do danych gromadzonych przez satelity pierwszej generacji, natomiast w ramach drugiej fazy projektu – pomiędzy 2017 a 2019 rokiem polska armia otrzyma także możliwość wykorzystania informacji z satelitów COSMO-SkyMed należących do drugiej generacji. Pierwszy z nich ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2018 roku, a drugi - w 2019 roku.

Porozumienie implementacyjne dotyczące udostępnienia Polsce „na żądanie” danych z systemu COSMO-SkyMed drugiej generacji oraz budowy na terytorium kraju centrum rozpoznania satelitarnego zostało podpisane w maju 2014 roku. Kontrakt, na podstawie którego będzie dostarczony naziemny segment systemu dla użytkownika wojskowego P-DUGS jest jednym z działań podejmowanych w celu realizacji umowy.

COSMO-SkyMed jest systemem rozpoznania satelitarnego, dostarczającym informacje zdobyte za pomocą stacji radiolokacyjnych pracujących w paśmie X, w każdych warunkach atmosferycznych. Uzyskanie dostępu do COSMO-SkyMed pozwoli na skokowe zwiększenie zdolności Wojska Polskiego w zakresie wykorzystania środków rozpoznania satelitarnego.

 

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. kamyk

    Aermacchi M-346. Czy nasze służby śpią SKW, ABW i wszystkie inne literki maja to w d...e?

  2. Jo

    Czy w umowie Włosi wpisali oficjalnie równoległy transfer danych do Moskwy? Przecież Włosi "współpracują" z Rosjanami na poziomie, który w krajach w miarę normalnych nazywa się kolaboracja.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!