Reklama

KOSMONAUTYKA

New Horizons przy Plutonie. Niezwykłe animacje powierzchni [WIDEO]

Fot. NASA
Fot. NASA

14 lipca br. minęły dokładnie dwa lata odkąd amerykańska sonda New Horizons maksymalnie zbliżyła się do Plutona i największego księżyca tej planety karłowatej, Charona. Z okazji tej rocznicy NASA opublikowała w internecie animacje obrazujące, jak wyglądałby dłuższy lot nad powierzchnią każdego z tych dwóch ciał niebieskich.

New Horizons minęła Plutona 14 lipca 2015 r. w odległości 12 500 km. Do Charona zbliżyła się tego samego dnia na 28 800 km. Próbnik pędził wówczas z szybkością blisko 14 km/s.

Dwa lata po tych wydarzeniach NASA opublikowała wyrenderowane animacje komputerowe, ukazujące jak mógłby wyglądać film z dłuższego przelotu nad każdym z tych dwóch globów.

Cyfrowym mapowaniem i renderowaniem animacji zajęli się Paul Schenk i John Blackwell z Lunar and Planetary Institute w Houston.

New Horizons zmierza obecnie do obiektu z Pasa Kuipera o nazwie 2014 MU69, do którego zbliży się maksymalnie 1 stycznia 2019 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!