Reklama

Polska

NewMap – nowe narzędzie dla rynku nieruchomości

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Creotech Instruments (CTI) i Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI) połączyły siły, żeby stworzyć usługę, która może wnieść nową jakość do branży Real Estate Intelligence dostarczającej danych dla deweloperów i inwestorów wyspecjalizowanych w rynku nieruchomości. NewMap to połączenie doświadczenia obu firm w zakresie przetwarzania danych satelitarnych i wykorzystywaniu technologii opartych na sztucznej inteligencji. Usługa, która ma usprawnić proces podejmowania decyzji dotyczących obrotu nieruchomościami, została zaprezentowana w czasie spotkania z inwestorami Space3ac Intermodal Transportation Demo Day, które odbyło się 19 września w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Firma Creotech Instruments S.A. współtworzyła i rozwija platformę EO Cloud do przechowywania i przetwarzania danych z satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, które udostępnia klientom na całym świecie. Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji Sp. z o.o. to krajowy pionier w wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji w zastosowaniach związanych z informacją przestrzenną. Firmy, w ramach programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation, wspólnie powołały do życia start-up, który ma wspomagać proces podejmowania decyzji dotyczących obrotu nieruchomościami.

O atrakcyjności działki inwestycyjnej decyduje bardzo wiele czynników takich jak uzbrojenie terenu, plan zagospodarowania przestrzennego, dostępność sieci transportowej, warunki geologiczne i hydrologiczne, demografia okolicy. Każda informacja na temat nieruchomości może okazać się bezcenna w kontekście decyzji o konkretnej inwestycji. NewMap dostarcza klientom kompleksowy raport zawierający uporządkowane dane pochodzące z kilkudziesięciu źródeł bez konieczności wykonania chociażby jednego telefonu.

Tomasz Berezowski, Prezes NewMap i współtwórca WIZIPISI

Usługa à la carte

Użytkownicy aplikacji internetowej NewMap mogą w dowolny sposób skonfigurować zakres raportu, jaki otrzymają w ramach usługi. Punktem wyjścia jest wskazanie na mapie działki, której dotyczyć będzie analiza. W kolejnym kroku użytkownik określa jakie dane go interesują z pośród kilkudziesięciu dostępnych zbiorów takich jak: ewidencja gruntów, uzbrojenie terenu, plany zagospodarowania, numeryczny model terenu, dane demograficzne, natężenie ruchu, sieć transportowa, analizy warunków gruntowych i hydrologicznych, mapy geologicznych, mapy osuwisk, obiektów górniczych, otworów wiertniczych, form ochrony przyrody lub ewidencji wydanych pozwoleń na budowę, wykazy innych działek w okolicy wystawionych na sprzedaż i wielu innych.

Klient może także zażyczyć sobie bardziej skomplikowanych opracowań obejmujących  m.in. wycenę gruntów i nieruchomości, czy ocenę biegłego rzeczoznawcy, wizję lokalną czy pomiary deformacji terenu. Usługa NewMap obejmuje także wykonywanie dokładnych fotoplanów i przygotowywanie trójwymiarowych modeli terenu w oparciu o naloty realizowane przez drony.

NewMap to nie zestaw lunchowy. Usługę porównać można raczej do restauracji à la carte, w której klient sam decyduje jakie ‘dania’, w tym wypadku dane dotyczące konkretnej nieruchomości, go interesują – mówi – Po skonfigurowaniu zamówienia klient - deweloper, inwestor lub pośrednik w obrocie nieruchomościami - otrzymuje dostosowany do jego potrzeb kompleksowy raport zawierający informacje, których ręczne pozyskanie wiąże się z wieloma wizytami w różnych urzędach, archiwach i prywatnych firmach. NewMap pozwala więc zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zyskać, często bezcenną, przewagę nad konkurencją.

Olga Banach, wiceprezes NewMap i Dyrektor Administracyjny w Creotech Instruments S.A.

19 września usługa NewMap została zaprezentowana w czasie spotkania z inwestorami Space3ac Intermodal Transportation Demo Day, które odbyło się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

"Zaproponowana usługa to dopiero początek działalności NewMap. W najbliższym czasie planujemy rozszerzenie jej o analizy oparte o technologie sztucznej inteligencji wykorzystujące sztuczne sieci neuronowe, czy analizy grafowe, a związane z predykcją cen nieruchomości czy automatyczną selekcją działek inwestycyjnych" dodaje dr Adam Iwaniak prezes WIZIPISI.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!