Reklama

SATELITY

Niemiecki Azur Space alternatywnym dostawcą ogniw fotowoltaicznych dla SSL

Fot. Azur Space Solar Power
Fot. Azur Space Solar Power

Jeden z kluczowych w USA graczy w przemyśle kosmicznym, Space Systems Loral, ogłosił na początku września podpisanie długofalowego porozumienia z firmą Azur Space. Przedmiotem umowy, określanej jako Long-Term Purchase Agreement (LTPA), jest dostarczanie dla podmiotu z USA baterii słonecznych dla statków kosmicznych. Kontrakt obowiązuje w latach 2017-2020, z opcją jego przedłużenia.

Przedsiębiorstwo Azur Space, z siedzibą w niemieckim Heilbronn, zostało założone w 1964 r. Od piętnastu lat specjalizuje się w produkcji paneli fotowoltaicznych, które wytwarza zarówno dla zastosowań naziemnych, jak i kosmicznych. Zapewniało źródła energii elektrycznej m. in. dla satelitów europejskiej konsterlacji nawigacyjnej Galileo oraz dla satelity Hispasat 36W-1 konstrukcji OHB. Buduje panele słoneczne także dla misji ESA do księżyców Jowisza - JUICE. Na rynku Stanów Zjednoczonych spółka Azur Space obecna jest od dwóch lat.

Przedsiębiorstwo dostarczyło dotąd paneli fotowoltaicznych dla ponad 500 satelitów. Władze firmy zapewniają, że wytwarzane przez nią baterie słoneczne 3G30C-Advanced charakteryzują się wyjątkową odpornością na promieniowanie kosmiczne.

Nasze obszerne dziedzictwo na orbicie ze 100-procentowym powodzeniem w połączeniu z naszą wiedzą w zakresie produkcji, zaangażowaniem w technologie nowej generacji i wyjątkową niezawodnością sprawią, że Azur Space będzie wiodącym dostawcą rozwiązań energetycznych w przemyśle satelitarnym na świecie.

Juergen Heizmann, dyrektor zarządzający w Azur Space

Podpisana umowa zakłada, że Azur Space będzie, jako drugi dostawca, przysyłać panele fotowoltaiczne dla Space Systems Loral w okresie 2017-2020, z możliwością przedłużenia współpracy. Pierwszym dostawcą baterii słonecznych dla SSL jest dominująca w tym segmencie w USA firma SolAero.

Czytaj też: Skąd czerpać prąd? Źródła energii elektrycznej dla statków kosmicznych

Reklama

Komentarze

    Reklama