Reklama

Komunikacja

Nowa chińska konstelacja ułatwi dostęp do Internetu

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Chiny planują rozmieszczenie na orbicie 156 satelitów telekomunikacyjnych do przesyłu danych internetowych w skali całego globu. Konstelacja ma zostać ukończona w ciągu 5 lat.  Za projekt o nazwie Hongyun odpowiada firma China Aerospace Science and Industry Corporation - jedno z największych przedsiębiorstw kosmicznych w Państwie Środka. 

Chińskie plany zreferował w dniu 19 września br. Liu Shiquan, dyrektor generalny w państwowej firmie China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC), która jest jednym z największych przedsiębiorstw kosmicznych w Państwie Środka, a odpowiedzialna jest m.in. za wojskowe programy rakietowe. Projektowana konstelacja ma składać się ze 156 satelitów. Projekt nazywa się Hongyun, a każdy satelita, który w jego ramach trafi na orbitę ma umożliwić przesyłanie 500 MB danych na sekundę. 

W przeciwieństwie do większości współcześnie używanych satelitów telekomunikacyjnych rozmieszczonych na orbicie geosynchronicznej na wysokości ok. 36 tys. km nad Ziemią chińska konstelacja znajdzie się znacznie niżej. Satelity mają orbitować na pułapie od 160 do 2000 km nad powierzchnią planety. Rozmieszczenie satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej ma zdaniem Liu Shiquan spowodować mniejsze opóźnienia w transmisji danych i ułatwić dostęp do Internetu dla jego użytkowników. "Kiedy system Hongyuan stanie się operacyjny użytkownicy z całego świata będą mogli podłączyć się do szerokopasmowego  Internetu zawsze i wszędzie nawet z pokładu samolotu lub statku albo z odizolowanych rejonów planety" - powiedział menadżer z CASIC. 

Chińskie plany rozwoju systemu Hongyun zakładają wysłanie na orbitę pierwszy czterech próbnych satelitów do 2019 roku, a już w 2021 roku zakończenie budowy konstelacji. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!