Reklama

SATELITY

Nowa jakość Google Maps dzięki satelicie Landsat 8

  • Nowy Jork widziany w programie google maps na starym (u góry) i nowym (u dołu) obrazie satelitarnym. Ilustracja: google
    Nowy Jork widziany w programie google maps na starym (u góry) i nowym (u dołu) obrazie satelitarnym. Ilustracja: google

Google rozpoczął wielką aktualizację map udostępnionych w programie Google Maps. Nowe obrazy pochodzące z satelity Landsat 8, który trafił na orbitę w 2013 roku są ostrzejsze i wyraźniejsze od tych udostępnionych do tej pory, które pochodziły ze starszego instrumentu orbitalnego Landsat 7. Różnica w jakości zdjęć wynosi 15 metrów na piksel w stosunku do dotychczasowych 60 metrów na piksel. 

Google rozpoczął właśnie wielką aktualizację map udostępnionych w programie Google Maps. Dzięki nowym obrazom, które pochodzą z satelity Landsat 8 obrazy będą mieć dokładność, aż 15 metrów na piksel. Zdjęcia satelitarne będą więc znacznie dokładniejsze w stosunku do tych otrzymywanych z instrumentu Landsat 7, który zapewniał rozdzielczość na poziomie 60 metrów na piksel. Dodatkowo najnowsze oprogramowanie stosowane przez Google do obróbki fotografii znacznie wyostrza mapy. 

Dotychczasowe obrazy satelitarne stosowane w Google Maps pochodziły z satelity Landsat 7. Sprzęt trafił na orbitę w 1999 roku. Zamontowany na pokładzie satelity Scan Line Corrector (SLC) wchodzący w skład Enhanced Thematic Mapper Plus (ETM+) czyli głównego instrumentu urządzenia orbitalnego uległ jednak awarii już w maju 2003 roku. Efektem były zdjęcia z białymi pasami i ubytkami terenu. Usuwanie błędów wymagało więc bardzo wiele pracy od Google. 

Przykład zdjęcia wykonanego po awarii instrumentu ETM+ satelity Landsat 7, fot. Google

Szansa na poprawę tego stanu rzeczy pojawiła się wraz z wystrzeleniem przez NASA i amerykańską agencję naukowo-badawczą United States Geological Survey najnowszego satelity programu Landsat, służącemu zdalnemu pozyskiwania zdjęć Ziemi z kosmosu. Landsat 8 został wystrzelony w kosmos z wykorzystaniem rakiety Atlas V w dniu 11 lutego 2013 roku z bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii i znajduje się na orbicie heliosynchronicznej na wysokości ponad 700 km nad powierzchnią globu.

Landsat 8 small
Satelita Landsat 8, ilustracja: NASA

Dwa główne sensory sprzętu to Operational Land Imager (OLI) oraz Thermal InfraRed Sensor (TIRS). Ten pierwszy pozwala na rejestrację obrazów o rozdzielczości 15 (panchromatyczne), 30 (wielospektralne i zdjęcia termowizyjne w podczerwieni). Instrument termowizyjny TIRS rejestruje natomiast obraz z dokładnością 100 m. 

Google informuje, że nowe mapy zostały stworzone z blisko petabajta danych satelitarnych. Wybierając najlepsze, pozbawione chmur obrazy do użycia w programie firma wybierała z ponad 700 bilionów dostępnych pikseli. Google Maps z nowymi obrazami pochodzącymi z satelity Landsat 8 są dostępne zarówno w wersji na komputer, jak i w aplikacji mobilnej. Nowe zdjęcia satelitarne będą sukcesywnie dodawane ponieważ na razie nie obejmują całej powierzchni globu, a jedynie wybrane obszary. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!