Reklama

KOSMONAUTYKA

Nowa sonda NASA zbada czarne dziury i gwiazdy neutronowe

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Amerykańska agencja kosmiczna zdecydowała, że w ramach programu Small Explorers w przestrzeń kosmiczną zostanie wysłana sonda IXPE. Będzie ona obserwować spolaryzowane światło emitowane z otoczenia czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Statek wystartuje pod koniec 2020 roku.

IXPE to akronim od Imaging X-ray Polarimetry Explorer. Sonda będzie miała za zadanie obserwować spolaryzowane światło rentgenowskie pochodzące od rozgrzanej plazmy w pobliżu czarnych dziur, a także gwiazd neutronowych. Badając to światło naukowcy mają nadzieje pogłębić swoją wiedzę na temat tych masywnych i niezwykle gęstych obiektów kosmicznych.

Nie możemy bezpośrednio zobaczyć tego co dzieje się w sąsiedztwie czarnych dziur czy gwiazd neutronowych, ale badanie polaryzacji pochodzących stamtąd promieni rentgenowskich ujawnia nam fizykę tych zagadkowych obiektów.

Paul Hertz, dyrektor NASA Astrophysics Division

Aparatura naukowa IXPE będzie zawierać trzy teleskopy rentgenowskie do obserwacji spolaryzowanego promieniowania. Za dostarczenie dla nich odpowiednio czułych sensorów odpowiada włoska agencja kosmiczna ASI. Budowę i integrację statku kosmicznego zrealizuje firma Ball Aerospace. Sonda zostanie prawdopodobnie wyniesiona z użyciem rakiety Pegasus XL produkowanej przez Orbital ATK. Szefem naukowym misji IXPE jest Martin Weisskopf, główny naukowiec ds. astronomii rentgenowskiej w NASA Marshall Space Flight Center, zaangażowany również w misję obserwatorium orbitalnego Chandra.

Program Small Exlorers (SMEX) obejmuje misje, których koszt, nie licząc wyniesienia w kosmos, nie przekracza 125 mln USD. Całkowity koszt sondy IXPE, licząc już z jej wystrzeleniem i obsługą operacyjną szacowany jest na 188 mln USD. Kolejny konkurs umożliwiający zgłoszenie pomysłu do realizacji w ramach SMEX NASA planuje na 2019 r.

Czytaj też: Program Discovery: NASA wyśle dwie misje na asteroidy [Wideo]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!