Reklama

KOSMONAUTYKA

Nowa załoga dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarło trzech astronautów wchodzących w skład zespołu „Ekspedycja 50”. Pozostaną oni na pokładzie ISS do 25 lutego 2017 roku. Po zakończeniu tej tury, w przyszłym roku dojdzie do ograniczenia liczby członków załogi stacji z sześciu do pięciu osób. Ma to związek z zapowiedzianym przez Rosję, a motywowanym m.in. względami budżetowymi, ograniczeniem zaangażowania tego kraju w ISS. 

Rakieta nośna Sojuz-FG ze statkiem kosmicznym Sojuz MS-03 wystartowała 17 listopada br. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Zgodnie z planem pojazd dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po dwóch dniach lotu. Sojuz MS-03 dokował do rosyjskiego modułu Rasswiet. 

Rosyjski statek kosmiczny przywiózł na ISS członków zespołu "Ekspedycja 50". Są to Oleg Nowicki z Roskosmos, Peggy Whitson z NASA i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Francuz Thomas Pesquet.  

Zespół wchodzący w skład "Ekspedycji 50" spędzi na stacji kosmicznej ponad cztery miesiące, do 25 lutego 2017 roku prowadząc badania w dziedzinie biologii, nauk o Ziemi, fizyki i rozwoju technologii. Astronauci, którzy dotarli w zeszłym tygodniu na ISS wejdą także w skład kolejnej grupy "Ekspedycji 51". Dodatkowych dwóch astronautów tej misji: Rosjanin i Amerykanin przylecą na stację na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-04 w marcu 2017 roku. Załoga ISS zostanie więc wtedy zredukowana z sześciu do pięciu osób. Jest to spowodowane decyzją Rosji o ograniczeniu zaangażowania swoich kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przynajmniej do czasu dołączenia Wielozadaniowego Modułu Laboratoryjnego "Nauka". Nie nastąpi to jednak wcześniej niż w 2018 roku. Mniejsza liczba członków załogi umożliwi przy tym znaczne ograniczenie kosztów dla Rosji m.in. poprzez możliwość redukcji liczby lotów statków zaopatrzeniowych Progress. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!