Reklama

Polska

Nowe oczy polskiej armii – system rozpoznania satelitarnego COSMO SkyMed

fot. http://www.telespazio.it/
fot. http://www.telespazio.it/

MON podpisało z włoskim ministerstwem obrony umowę dotyczącą udostępnienia Polsce informacji z systemu obserwacji satelitarnej COSMO SkyMed, który pozwoli Siłom Zbrojnym na korzystanie w sposób nieograniczony z obrazów dowolnych rejonów Ziemi. Podpisanie umowy to ważny krok w budowie strategicznego systemu rozpoznania polskiej armii. 

Wczoraj w obecności sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka oraz ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce, J.E. Riccardo Guarigli podpisane zostało „Porozumienie implementacyjne pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Włoskiej w sprawie zapewnienia Polsce praw dostępu do Systemu „Cosmo-SkyMed Seconda Generazione” (CSG) oraz Pozyskania Polskiego Naziemnego Segmentu Wojskowego Użytkownika (P-DUGS)

Ratyfikowana umowa oznacza, że Polska stała się uczestnikiem programu COSMO SkyMed Drugiej Generacji jako „International Defence Partner”. Siły Zbrojne RP będą więc mogły otrzymywać dane bezpośrednio z systemu COSMO SkyMed na żądanie. W Polsce zostanie ponadto zbudowane centrum rozpoznania satelitarnego, w którym zawarte będą naziemne elementy systemu niezbędne do samodzielnego wykorzystywania danych z rozpoznania satelitarnego (User Ground Segment).

Ratyfikowane porozumienie pozwoli na uzyskanie przez Wojsko Polskie dostępu informacji satelitarnej najwyższej jakości w niespotykanym uprzednio zakresie. Wykorzystanie systemu COSMO SkyMed może przyczynić się do skokowego zwiększenia świadomości sytuacyjnej dowódców Sił Zbrojnych RP. Jest to wzorcowy przykład działania umożliwiającego dostęp do technologii, które najprawdopodobniej nie mogłyby zostać samodzielnie zakupione przez Polskę, zgodnie z zasadą pooling and sharing.

COSMO SkyMed to konstelacja czterech satelitów wyposażonych w systemy radiolokacyjne, zdolne do działania w każdych warunkach atmosferycznych, niezależnie od widoczności. Pojazdy kosmiczne systemu prowadzą obserwację Ziemi przez 24 godziny na dobę, z wykorzystaniem radiolokatorów o bardzo wysokiej rozdzielczości pracujących w paśmie X. Każdy z satelitów może wygenerować do 450 syntetycznych obrazów dziennie, a średnia częstotliwość odświeżania systemu wynosi 12 godzin. Istnieje możliwość prowadzenia rozpoznania zarówno po lewej, jak i po prawej stronie w stosunku do pasa na ziemi. Centralnym punktem COSMO SkyMed jest Centrum Kosmiczne w Fucino, zajmujące się zarządzaniem i kontrolą satelitów oraz planowaniem zapotrzebowania na dane z rozpoznania satelitarnego. Jest ono uzupełniane przez Centrum Kosmiczne w Matera, zajmujące się odbiorem, przetwarzaniem i sprzedażą danych COSMO SkyMed użytkownikom cywilnym.

System COSMO SkyMed to projekt Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI), a w jego finansowaniu biorą także udział Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Republiki Włoch. Dane z COSMO SkyMed mogą być wykorzystywane nie tylko przez siły zbrojne, ale także przez podmioty cywilne, w zadaniach związanych z ochroną infrastruktury krytycznej, obroną cywilną czy monitoringiem ekologicznym. Pojazdy kosmiczne systemu COSMO SkyMed były umieszczane na orbicie stopniowo, w latach 2007 (2 satelity), 2008 i 2010. Planowane jest wystrzelenie dwóch dodatkowych satelitów drugiej generacji o zwiększonej wydajności. COSMO SkyMed będzie modernizowany w toku użytkowania, a jego żywotność wynosi około 15 lat.

System COSMO SkyMed jest w dużej mierze realizowany przez podmioty włoskiego przemysłu obronno – kosmicznego. Głównym wykonawcą całego systemu jest spółka Thales Alenia Space, joint venture koncernów Thales (67 % udziałów) i Finmeccanica (33 %). Odpowiada ona za budowę i rozwój systemu COSMO SkyMed, zarówno jego elementów kosmicznych, jak i naziemnych. Za bieżącą działalność systemu jest natomiast odpowiedzialna spółka Telespazio, joint venture grupy Finmeccanica (67 % udziałów) i Thalesa (33 % udziałów). Telespazio zajmuje się także budową systemów naziemnych COSMO SkyMed przeznaczonych dla użytkowników cywilnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama