Polska
Nowe oznaczenia stopni oficerskich. Tradycje II RP
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego zmiany w umundurowaniu żołnierzy Wojska Polskiego, w którym planuje się powrót w oznakowaniu stopni wojskowych oficerów młodszych do zasad obowiązujących w II RP.
21 grudnia 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką.
Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez MON jest podjęcie działań zmierzających do przywrócenia obowiązującego w II RP systemu oznaczeń stopni wojskowych oficerów młodszych. Zgodnie z jego treścią, z dniem 11 listopada 2018 roku, zmienią się oznaczenia stopni wojskowych dla:
- podporucznika (podporucznika marynarki), który będzie posiadał jedną gwiazdkę,
- porucznika (porucznika marynarki) - dwie gwiazdki,
- kapitana (kapitana marynarki) - trzy gwiazdki.
Czytaj także: Przedwojenne stopnie wojskowe na setną rocznicę niepodległości
Zmiana ta ma być wprowadzona bez okresu przejściowego, co oznacza, że podczas tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości wszyscy oficerowie młodsi "utracą" na naramiennikach po jednej gwiazdce.
Oliwkowy - kolor Wojsk Obrony Terytorialnej
Ponadto projekt rozporządzenia normalizuje wzory oraz zasady noszenia umundurowania przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Oficjalnie zostaje wprowadzony oliwkowy beret przypisany do żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Warto jednak zaznaczyć, iż po raz pierwszy beret ten pojawił się już w czasie defilady Wojska Polskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 2017 roku.
Na obecnych beretach WOT znajduje się orzeł Wojsk Lądowych. Jednakże we wrześniu 2017 roku MON przedstawił projekt ustawy, który ma wprowadzić nowy wzór orła. Podobnie jak pozostałe orły wojskowe orzeł WOT będzie miał zamkniętą koronę, wzniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo oraz będzie siedział na tarczy amazonek. Jego wyróżnikiem będzie Znak Polski Walczącej w kolorze złotym umieszczony na tarczy.
Czytaj także: Orzeł WOT ze Znakiem Polski Walczącej. Jest projekt
Rozporządzenie MON zaznacza również, iż żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w składzie ubiorów polowych zamiast beretu mogą nosić czapkę - rogatywkę polową.
Nowo wprowadzone postanowienia będą wykluczały również możliwość noszenia umundurowania polowego, ćwiczebnego i specjalnego w kamuflażu niedostosowanym do warunków terenowych w jakich wykonują zadania żołnierze. Od tej pory żołnierze będą musieli nosić mundury zgodne z jednostkami, w których do tej pory służyli. Przy czym umundurowanie wojskowe dotychczasowych wzorów innych niż określone w nowym rozporządzeniu może być noszone do dnia 31 grudnia 2018 r. Ponadto kobiety przy niskich temperaturach otrzymały możliwość noszenia spodni do munduru galowego.
Czytaj także: Wojsko porównuje cztery rodzaje kamuflażu. W połowie 2018 r. MON wybierze nowy
Z uwagi na planowane wejście w życie z dniem 11 listopada 2018 roku, w zakresie oznak stopni wojskowych oficerów młodszych, przygotowany projekt rozporządzenia powoduje jednorazowy koszt wynikający z konieczności wypłaty równoważnika pieniężnego na wykonanie nowych oznak stopni wojskowych dla oficerów młodszych. Zasady wypłaty tego równoważnika zostały określone w projektowanym równolegle projekcie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej dotyczących równoważników na umundurowanie i wyekwipowanie.