Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Nowe pociski-cele sprawdzą skuteczność obrony przeciwrakietowej USA

Orbital ATK dostarcza cele o parametrach pocisków balistycznych i manewrujących. Na zdjęciu cel typu Coyote, symulujący pocisk manewrujący. Fot. Orbital ATK / orbitalatk.com
Orbital ATK dostarcza cele o parametrach pocisków balistycznych i manewrujących. Na zdjęciu cel typu Coyote, symulujący pocisk manewrujący. Fot. Orbital ATK / orbitalatk.com

Orbital ATK dostarczy zestaw rakiet średniego zasięgu na potrzeby testów prowadzonych przez amerykańską Agencję Obrony Przeciwrakietowej (MDA). Wykorzystanie do prób pocisków-celów ma pozwolić na udoskonalenie obrony przeciwrakietowej USA.

Firma Orbital ATK otrzymała od amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency, MDA) kontrakt na dostawę zestawu rakiet średniego zasięgu o wartości nieprzekraczającej 400 mln USD. Zgodnie z warunkami umowy, wykonawca zamówienia dostarczy pociski ćwiczebne przeznaczone do testowania skuteczności przechwyceń systemu obrony przeciwrakietowej USA. Zlecenie będzie realizowane na zasadach przewidzianych w programie rozwojowym Medium-Range Ballistic Missile Type 3 Configuration 2 (MRBM T3c2). Założono w nim wykonanie zamówienia bazowego o wartości 182 mln USD wraz z opcją udzielenia zleceń uzupełniających, do momentu osiągnięcia pułapu 400 mln USD kosztów całkowitych.

Umowa MRBM T3c2 zakłada przeprowadzenie prac projektowych i rozwojowych, które pozwolą pozyskać oczekiwany typ rakiet-celów w ciągu czterech kolejnych lat trwania projektu. Na realizację ewentualnych zamówień uzupełniających wyznaczono z kolei termin do końca 2024 roku. Firma Orbital ATK będzie prowadziła wszystkie zlecone działania i prace wykonawcze we własnym ośrodku konstrukcyjnym i zakładach montażowych ulokowanych w Chandler w stanie Arizona.

Orbital ATK może poszczycić się bogatym doświadczeniem z realizacji podobnych projektów na potrzeby amerykańskiej sfery obronnej. Obejmują one m. in. projektowanie i konstruowanie różnego rodzaju pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu, w tym rakiet odpalanych z powietrza (Air-Launched Intermediate-Range Ballistic Missile, IRBM).

Wśród projektów zrealizowanych przez firmę są również rozwiązania pokrewne do obecnie realizowanego programu – Orbital ATK jest producentem pocisków ćwiczebnych PTV (Patriot Target Vehicle), używanych do testowania przechwyceń z użyciem rakiet Patriot w wariancie PAC-3 (Patriot Advance Capability-3). Jak do tej pory, na przestrzeni 30 lat działalności w rozpatrywanym obszarze spółka wyprodukowała ponad 200 ćwiczebnych pocisków różnego przeznaczenia. Orbital ATK jest również potentatem w dziedzinie opracowania i wdrażania technologii kosmicznych, zwłaszcza w przemyśle satelitarnym i obsłudze systemów nośnych.

Czytaj też: "Pocisk-cel" dla tarczy antyrakietowej z Korei

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!