Reklama

Technologie wojskowe

Nowe radary zasilą obronę antybalistyczną Indii

Fot. DRDO via Facebook
Fot. DRDO via Facebook

Indie wybrały lokalizację dla dwóch nowych instalacji radarowych, które zwiększą krajowy potencjał wykrywania nieprzyjacielskich rakiet balistycznych. Rozbudowa infrastruktury wzmocni bezpieczeństwo New Delhi i Bombaju. W planach jest także budowa fabryki pocisków Bramhos.

Jeden z nowych radarów stanie w miejscowości Khoa w dystrykcie Alwar, gdzie przeznaczono na ten cel 850 hektarów. Drugi radar zostanie wzniesiony w Roopnagar w dystrykcie Pali, gdzie rząd wygospodarował 350 ha. Obydwa obszary znajdują się na obszarze stanu Radżastan, w północno-zachodniej części Indii.

Nowe tereny dla instalacji radarowych zostały, jako miejsca o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, wytypowane przez wojskową agencję ds. prac badawczo-rozwojowych DRDO (Defence Research Development Organisation). Na wybranych obszarach przyszłe urządzenia można będzie wznieść względnie szybko, a także zamaskować je wykorzystując warunki terenowe.

Po uruchomieniu infrastruktura wzmocni bezpieczeństwo północnej i zachodniej części kraju, w szczególności zwiększając świadomość sytuacyjną jeśli chodzi o zagrożenia dla Bombaju i New Delhi.

System obrony przeciwbalistycznej Indii (Ballistic Missle Defence - BMD) zawiera już wszystkie potrzebne elementy, takie jak np. radary dalekiego zasięgu, instrumenty śledzące czy system kontroli misji, a ponadto jest stale ulepszany. Ważną modernizację przeszedł w 2016 r.

W skład BMD wchodzą pociski przechwytujące zdolne zniszczyć nieprzyjacielską rakietę balistyczną tak w granicach ziemskiej atmosfery, jak i w przestrzeni kosmicznej. Szereg testów systemu obronnego wykazał zdolność BMD do zniszczenia nadlatującego pocisku balistycznego wroga, gdy ten znajdzie się w zasięgu 2 000 km.

Oprócz inwestowania w nowe radary rząd Indii przeznaczył 80 hektarów w Pilani na stworzenie linii montażowej pocisków Bramhos.

Czytaj też: Indie przeprowadziły udany test systemu obrony przeciwbalistycznej

Reklama

Komentarze

    Reklama