Reklama

Polska

Nowe studia w Trójmieście: Technologie Kosmiczne i Satelitarne

Budynek Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek, licencja: CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons
Budynek Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek, licencja: CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

W dniu 21. 02. 2017 r. na Politechnice Gdańskiej odbyła się uroczysta inauguracja międzyuczelnianego kierunku „Technologie Kosmiczne i Satelitarne”. POLSA była jednym z inicjatorów powstania nowego kierunku studiów.

Uroczystość poprowadził prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego PG, były minister edukacji, który razem z prof. Andrzejem Stepnowskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG był pomysłodawcą powstania kierunku. Udział wzięli przedstawiciele władz trzech uczelni organizujących kierunek, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz politycy, posłowie, władze lokalne, przedsiębiorcy i studenci.

W pierwszej kolejności głos zabrali rektorzy trójmiejskich uczelni technicznych, które stworzyły nowy kierunek tj.: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

– Nasz region pomorski ma szansę stać się jednym z liderów rozwoju krajowego programu kosmicznego. Poszerzenie oferty kształcenia o Technologie Kosmiczne i Satelitarne wychodzi naprzeciw wzrostowi zapotrzebowania na specjalistów w tej elitarnej i wysoce specjalistycznej dziedzinie – podkreślił prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.

Słowom rektora Politechniki Gdańskiej wtórowali pozostali rektorzy trójmiejskich uczelni.

– Macie możliwość korzystania z najlepszych elementów naszych trzech uczelni. Do waszej dyspozycji będą najlepsze laboratoria i specjalistyczne symulatory, pozwalające zdobyć wiedzę, której inni nie mają jak posiąść – zwracał się do studentów kmdr prof. Szubrycht, rektor AMW.

Dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyło się wystąpienie studentki nowego kierunku, pani Katarzyny Króżel, studentki Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych.

Polskie przedsiębiorstwa i placówki naukowo-badawcze od wielu lat prowadzą działania związane z eksplorowaniem kosmosu. Z roku na rok wzrastają ambicje i nakłady finansowe na ten obszar, do tej pory natomiast nie wzrastała liczba ludzi wykształconych w tym zakresie.

płk Piotr Suszyński, p.o. Prezea PAK

Do zgromadzonych przemówili również: poseł na Sejm RP Jan Kilian, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski oraz zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej, Piotr Kowalczuk.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Polska droga w kosmos" poprowadził prof. Piotr Wolański, Przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Uroczystość zakończył hymn „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej.

Źródło: POLSA

Czytaj też: Politechnika Gdańska rusza z rekrutacją na Technologie Kosmiczne i Satelitarne

Reklama
Reklama

Komentarze