Reklama

Komunikacja

Nowe wojskowe satelity komunikacyjne dla Francji. Umowa na miliardy Euro

  • Najnowszy francuski wojskowy satelita komunikacyjny Sicral-2 wystrzelony na orbitę w 2015 roku. Ilustracja: Thales
    Najnowszy francuski wojskowy satelita komunikacyjny Sicral-2 wystrzelony na orbitę w 2015 roku. Ilustracja: Thales

Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia przyznała warty 3,8 mld Euro kontrakt na budowę dwóch wojskowych satelitów komunikacyjnych dla francuskich sił zbrojnych. Realizacja umowy, która zakłada także serwis sprzętu i budowę segmentu naziemnego, jest przewidziana na 17 lat. W programie Comsat NG po jednym satelicie zbudują Thales Alenia Space i Airbus Defence & Space. 

Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (Direction Générale de l'Armement) przyznała warty 3,8 mld Euro kontrakt na budowę dwóch wojskowych satelitów komunikacyjnych dla francuskich sił zbrojnych. Realizacja umowy, która zakłada także serwis sprzętu i budowę segmentu naziemnego, jest przewidziana na okres 17 lat. W programie Comsat NG po jednym satelicie zbudują Thales Alenia Space i Airbus Defence & Space.

Sama budowa nowych satelitów ma pochłonąć 1 mld USD. Z ujawnionych informacji wynika, że głównym zleceniobiorcą będzie Thales, który otrzyma 65% środków, pozostałe 35% trafi natomiast do Airbus Defence & Space. W celu obniżenia o ok. 10% kosztów rząd francuski zgodził się, by firmy mogły sprzedawać część częstotliwości na rynku cywilnym. Satelity zostaną wyniesione na orbitę przez rakiety nośne należące do spółki Arianespace.

Nowe satelity mają, począwszy od 2021 roku, zacząć zastępować satelity Syracuse 3A i 3B, wystrzelone na orbitę, odpowiednio, w 2005 i 2006 roku. Zapewniają one obecnie komunikację pomiędzy Paryżem, a francuskimi oddziałami na całym świecie, a także okrętami francuskiej marynarki wojennej. Comsaty NG pracujące w paśmie X i Ka mają zapewnić większą pojemność, elastyczność i odporność na zakłócanie w stosunku do obecnie używanego sprzętu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!