KOSMONAUTYKA
Nowe zdjęcia szczątków europejskiego lądownika
Należąca do NASA sonda Mars Reconnaissance Orbiter przesłała nowe, dokładne obrazy przestawiające miejsce upadku europejskiego lądownika Schiaparelli EDM na Marsie. Widać na nich krater uderzeniowy i szczątki sondy.
Opublikowane przez NASA Jet Propulsion Laboratory obrazy powierzchni Marsa pokazują miejsce upadku lądownika Schiaparelli EDM w rejonie Meridiani Planum blisko równika planety. Fotografie pokazują trzy miejsca, w których zidentyfikowano fragmenty sondy. Są one od siebie oddalone o ok. 1,5 km.
Zgodnie z oczekiwaniami zidentyfikowano krater powstały po uderzeniu lądownika z prędkością szacowaną na ponad 300 km/h oraz znajdujące się dookoła niego czarne smugi mogące być efektem wybuchu paliwa. Jest to prawdopodobny scenariusz biorąc pod uwagę, że silniki lądownika włączyły się zaledwie na ok. 3 s zamiast planowych 30 s, co było czasem zdecydowanie zbyt krótkim na opróżnienie zbiorników z paliwem hydrazynowym. Obok krateru można zobaczyć też kilka białych kropek mogących być fragmentami lądownika rozrzuconymi podczas lotu lub w wyniku uderzenia w marsjański grunt.
W odległości ok. 1,4 km na wschód od krateru dostrzeżono kolejne pozostałości sprzętu Europejskiej Agencji Kosmicznej, najprawdopodobniej przednią osłonę cieplną. Spadochron wraz z tylną osłoną znajdują się natomiast ok. 0,9 km na południe od krateru uderzeniowego. NASA zapowiada wykonanie kolejnych zdjęć, pod różnymi kątami, rejonu rozbicia się lądownika w celu potwierdzenia wstępnych przypuszczeń, dotyczących rozmieszczenia jego elementów na Marsie.
Wykonanie tak dobrej jakości obrazów było możliwe dzięki wykorzystaniu High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) - najdokładniejszej kamery znajdującej się na orbicie Marsa. Sprzęt zamontowany jest na pokładzie sondy amerykańskiej agencji kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter, która orbituje wokół Czerwonej Planety od marca 2006 roku.
Czytaj więcej: Błąd oprogramowania przyczyną rozbicia się lądownika marsjańskiego?