Reklama

Polska

Nowy akcelerator kosmiczny ze wsparciem mentorów

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Do 20 czerwca br. trwa rekrutacja do programu akceleracji projektów sektora kosmicznego Space3.ac. Na rywalizujących o inwestycje z puli co najmniej 2 mln zł oraz 50 tys. złotych wsparcia na badania i rozwój czekają światowej klasy eksperci i naukowcy w roli mentorów. Celem akceleratora jest przekucie „kosmicznych” pomysłów na gotowe produkty i usługi odpowiadające konkretnym potrzebom rynku poprzez zapewnienie wsparcia eksperckiego i finansowania.

Aplikacje do akceleratora będzie można składać do 20 czerwca przez stronę www.space3.ac. W pierwszym etapie zostanie wyselekcjonowanych 10 zespołów, które zostaną zaproszone na przygotowawczy kurs Preparation Camp do Gdańskiego Inkubatora Starter w terminie 27-29 czerwca.

O udział w programie akceleracyjnym starać się mogą startupy, laureaci konkursów Galileo Masters, Copernicus Masters, zespoły akademickie, które pracują nad projektami wykorzystującymi technologie kosmiczne (obserwacja ziemi, nawigacja satelitarna, telekomunikacja). Przy selekcji najlepszych projektów istotną rolę odegra wiedza techniczna pomysłodawców, świadomość rynkowa, kompletność zespołu, potencjał biznesowy, a przede wszystkim projekt i problem, który ma on rozwiązywać.

Właściwa akceleracja, dla 5 najlepszych zespołów wybranych podczas obozu przygotowawczego, rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 28 sierpnia 2016. Podczas trwania programu uczestnicy będą uczyć się jak realizować projekty kosmiczne i nimi zarządzać. Szerokie grono polskich i zagranicznych mentorów będzie pomagać zespołom w kwestiach biznesowych i technicznych niezbędnych do realizacji projektu.

Finałem pierwszego naboru do akceleratora będzie prezentacja projektów przed międzynarodową grupą inwestorów, podczas tzw. Demo Day 8 września. Pula na inwestycje w projekty z zakresu technologii kosmicznych od podmiotów krajowych i zagranicznych wynosi wstępnie 2miliony złotych. Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego zespoły mogą liczyć na szeroką sieć kontaktów, którą posiada akcelerator Space3.ac w Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Agencja Nawigacji Satelitarnej, a także polskich i zagranicznych firmach z sektora kosmicznego.

Dla najlepszego zespołu czekać będzie 50 tysięcy złotych na prace badawczo-rozwojowe (zakup danych, przestrzeni serwerowej, dostępu do publikacji, dostępu do ekspertów itd.). Zespoły mają także szanse na komercyjne wdrożenia wytworzonych technologii u partnerów programu - przedstawicieli przemysłu i spółek Skarbu Państwa.

Partnerzy akceleratora Space3.ac to: Miasto Gdańsk, Black Pearls VC, Blue Dot Solutions, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdański Park Naukowo- Technologiczny, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Interizon, Creotech Instruments, O4, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości „Starter”. Przedstawili oni 11 obszarów problemowych. Poszukiwane rozwiązania związane są m.in. z obserwacją zmian gruntu powodowanych pracami budowlanymi, obserwacją poziomu wód w zbiornikach retencyjnych, górnictwem, lotnictwem, czy zwiększaniem bezpieczeństwa i redukcją kosztów w transporcie kolejowym. 

Organizatorzy Space3.ac potwierdzili także listę mentorów programu. Będą to m.in. prof Scott Madry z Global Space Institute, prof. Cezary Specht z Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. John B.Sheldon i Torsten Kriening z ThorGroup GmbH dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, dr Krzysztof Kanawka i dr Michał Moroz z Blue Dot Solutions, dr Mieczysław Kunz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wojciech Drewczyński z Black Pearls VC i Thibaud Delourme z Komisji Europejskiej. 

Oglądaj: Drewczyński: zastosowania biznesowe dla rozwiązań sektora kosmicznego [Space24.pl TV]

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!