Reklama

Technologie wojskowe

Nowy radar dla amerykańskiej obrony antybalistycznej

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Lockheed Martin potwierdza, że radar różnicujący dalekiego zasięgu dla amerykańskiej tarczy antybalistycznej osiągnie gotowość operacyjną w 2020 roku. Inwestycja o wartości blisko 800 mln USD powstanie na Alasce. 

Pomimo krótkiego terminu realizacji Lockheed Martin potwierdza, że radar różnicujący dalekiego zasięgu (Long Range Discrimination Radar) pracujący w paśmie S (od 2 do 4 GHz) osiągnie gotowość operacyjną w 2020 roku. Sprzęt posłuży do wsparcia amerykańskiej tarczy antybalistycznej opartej o rozmieszczone w Fort Greely na Alasce pociski Ground Based Interceptor (GBI). 

Nowy radar umożliwi wczesne wykrywanie zagrożeń balistycznych, a także odróżnianie głowic bojowych od wabików i innych celów pozorujących. Konstrukcja powstanie na mocy zlecenia U.S. Missile Defense Agency dla koncernu Lockheed Martin o wartość 784 mln USD. Budowa ma ruszyć w Bazie Sił Powietrznych Clear na Alasce w 2019 roku. 

Radar ma charakteryzować się otwartą architekturą i w związku z tym będzie go można łatwo modernizować. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że obecne plany zakładają korzystanie z instalacji do, co najmniej 2060 roku. Antena główna będzie wykonana w technologii AESA i azotku galu. W podobnej technice zrobiony będzie także powstający w ramach programu "Space Fence" radar do wykrywania kosmicznych śmieci, który Lockheed Martin zbuduje na Atolu Kwajalein na Pacyfiku. 

Czytaj więcej: Amerykanie budują największy radar „śmieciowy” na świecie

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!